فیل

 

 

من فیل هستم. بزرگترین حیوان بر روی خشکی که خداوند آفریده است.

 

 

 

فیل چگونه حیوانی است ؟

 

 اجداد فیلهای امروزی را به نام ماموت می‌شناسیم که اسکلت آنها در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. فیلها بزرگترین حیوانات روی خشکی هستند. آرام و کاملا باهوش  و پس از سگ خانگی از تمام حیوانات راحت تر تربیت می‌شوند. پای فیل همچون ستونهای عظیمی است که وزن زیاد این حیوان را تحمل می‌کند. دندانهای فیل عاج نام دارد و بسیار بزرگ هستند و از آن برای کندن زمین و یافتن ریشه و غذا یا به عنوان سلاح استفاده می‌کند. انسان ها از عـاج ها در ساخت وسایـل زینتی که قیمت بالایی هم دارد استفاده  می کنند.مغز فیل در مقایسه با جثه این جانور کوچک است. مهم ترین عضو بدن فیل خرطوم است که از آن به عنوان دست، بازو، بینی و لبها استفاده می کند.

 در گذشته از فیل درجنگها استفاده می کردند. نمونه ی آن ابرهه است که در حمله به مکه با لشکری از فیل به آن جا هجوم برد، اما خداوند بوسیله ی ابابیل  که سنگ بر منقار داشتند آنها را ازبین برد.


موضوعات مرتبط: حیات وحش

تاريخ : یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ | 3:6 | نویسنده : مهدی |


فهرست انواع کنسول های بازی از اولین تا اخرینموضوعات مرتبط: معما، سرگرمی و تست هوش

تاريخ : یکشنبه بیست و سوم مرداد ۱۳۹۰ | 2:18 | نویسنده : مهدی |


img/daneshnameh_up/6/64/Zarafeh.jpg

در میان جانوران غول پیکر روی زمین، بلند قدترین و یکی از عجایب موجودات است. درازی فوق العاده گردن و پاهایش که هیچگونه تناسبی با تنه اش ندارد و بلندی قدش که از 6 متر تجاوز می کند سیمایی ناموزون و استثنایی به او می بخشد بعلاوه چنین به نظر می آید که این لندهور گردن دراز، هر قسمت از بدنش را از یک جانور دیگر عاریه گرفته است مثلاٌ تنه اش به اسب گردنش به شتر پاهایش به بز کوهی شاخک هایش به گاو وحشی و گوش هایش به الاغ شباهت دارد و پوست بدنش از پشم کوتاهی پوشیده شده با نقش پوست پلنگی و بنابراین به پلنگ هم بی شباهت نیست به همین جهت در قدیم آن را شترگاوپلنگ هم نامیده اند و از قرنها پیش همواره به عنوان یکی از حیرت انگیزترین اعجوبه های طبیعت مورد بحث و توجه بوده است.

موطن کنونی زرافه افریقاست و در بخش اعظم این قاره از چاد تا اتیوپی و سودان و کنیا و از کنگو تاانگولا و موزامبیک و افریقای جنوبی یافت می شود. جانوری است گیاهخوار که معمولاٌ به خاطر قد بلند و گردن درازش به راحتی از برگ درختان تغذیه می کند و بخصوص به برگ درختان اقاقیا علاقه فراوان دارد از این رو بیشتر در مناطق جلگه ای پر درخت و بیشه های سر سبز و پیرامون آبگیرها زندگی می کند.

در قرن گذشته تعداد زرافه های افریقا بسیار زیادتر از امروز بود اما هر اندازه تمدن گسترش می یابد و جنگل ها و دشت ها به شهر ها و شهرک ها و مناطق کشاورزی و صنعتی تغییر شکل می دهد قلمرو حیات وحش محدوتر می شود و شمار جانوران وحشی کاهش می یابد که طبعاٌ زرافه نیز از این سرنوشت غم انگیز مصون نمانده است با وجود این در سالهای اخیر بعضی کشورهای افریقایی زرافه ها را تحت حمایت گرفته و دست اندازی به مناطق زیست آنها را ممنوع اعلام کرده اند به این امید که نسل این حیوان منحصر به فرد از زوال نجات یابد.

خصوصیات

پژوهشهای جانورشناسان نشان می دهد که زرافه ها در گذشته بزرگتر بوده اند و در مناطقی به جز قاره افریقا نیز وجود داشتند. مثلاٌ در شمال و شرق هندوستان و نواحی مالزی فسیلهایی از نوعی زافه آسیایی کشف شده که بلندی قدش به 8 تا 10 متر و بیش از دو تن وزن داشته است در حالی که زرافه های کنونی افریقا بین یک تا یک و نیم تن وزن دارند و جنس ماده این حیوان معمولاٌ کوچکتر و کوتاهتر از جنس نر است. بدینگونه نسل زرافه های غول آسای آسیایی به کلی از میان رفته است که این نابودی را ناشی از نامساعد بودن محیط زیست حیوان می توان دانست.

از قرن گذشته که پژوهش های علمی در باره زرافه پیگیری شده، اندام شناسی این حیوان معماهایی را برای دانشمندان مطرح کرده است، مثلاٌ تعداد مهره های اسکلت زرافه بیش از پستانداران دیگر نیست اما گردن دراز او را با دو متر طول روی تنه اش نگه می دارد آن هم به صروت مایل... همچنین استخوان های پاهای او شبیه جانوران جانور گیاهخوار دیگر نظیراسب آهو بز کوهی و شتر است اما این استخوان ها به صورتی شگفت آور طویل هستند و در نتیجه پاهای دراز و باریکی را به وجود می آورند با نزدیک به دو متر طول و این پاها به سمی ختم می شوند شبیه سم الاغ یا اسب که در وسط شکافی دارد و بیش از یک تن وزن زرافه روی این پاهای دراز و بارکی و سم های نسبتاٌ کوچک تکیه می کند. از این هم عجیب تر زرافه با هیکل یک تنی و آن پاهای بلند و باریک یکی از سریع السیرترین جانوران است و هنگامی که به سرعت یورتمه می رود سرعتش به 50 کیلو متر در ساعت می رسد که در میان جانوران تیز تک یک رکورد قابل توجه است.

از خصوصیات جالب دیگر زرافه دید بسیار تیز و زبان دراز و پرقدرت اوست که هر دو فوق العاده برایش کارساز هستند. این حیوان به خاطر بلندی قد همچون یک برج دیده بانی بر گستره محیط زیست خود مسلط است و با نگاه تیزبینی که دارد کوچکترین خطر و حرکتی مشکوک را در فواصل دور شناسایی می کند و برای رویارویی با آن واکنش نشان می دهد. بدینگونه حتی جانوران دیگری که در پیرامون او زندگی می کنند از قدرت تیزبینی این دیده بان مراقب سود می برند و با فرار به موقع یا پنهان شدن در جاهای امن از خطر ناگهانی جانوران درنده مصون می مانند.

اما زبان دراز زرافه که سیاهرنگ است و نیم متر طول دارد تنها یک زبان معمولی نیست بلکه یک اندام همه کاره است که به جای دست و چنگال برای گرفتن و کندن برگ درختان و فرو بردن آنها به دهان و بسیاری کارهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و انعطاف پذیری و قدرت عضلانی آن در کمتر حیوان دیگری دیده می شود.

رفتار زرافه

زرافه ها معمولاٌ زندگی دسنه جمعی دارند و در دسته های 5 تا 12 تایی و حتی 20 تایی زندگی می کنند هنگام چرای روزانه غالباٌ زرافه های ماده و بچه هایشان با هم و نرها جداگانه دیده می شوند اما در فصل جفت گیری این ترتیب به هم می خورد و بر سر تصاحب زرافه های ماده میان نرهای رقیب درگیری پیش می آید جنگ زرافه ها بسیار تماشایی است دو زرافه نر برای جنگ با هم ابتدا پاهای دراز و باریکشان را با فاصله بیشتری از یکدیگر قرار می دهند تا هنگام زد و خورد تعادلشان را از دست ندهند. سپس جنگ آغاز می شود و زرافه ها گردن های درازشان را به هم پیچ و تاب می دهند و هر یک می کوشد با شاخک هایی که روی پیشانی دارد به پیشانی حریف ضربه بزند و گاه این ضربه ها شدید و خطرناک است و یکی از دو زرافه زخمی می شود یا تعادل خود را از دست می دهد و به زمین می خورد که به منزله شکست نهایی است اما زرافه پیروز دیگر مزاحمتی برای حریف مغلوب ایجاد نمی کند و مبارزه به همین جا پایان می گیرد.

روی هم رفته زرافه ها جانورانی بی آزار و آرامش جو هستند و با حیوانات دیگر همزیستی مسالمت آمیز دارند مگر اینکه مورد تعرض قرار گیرد که در این صورت با تمام قوا از خود دفاع می کنند و مؤثرترین حربه آنها هم فرار است چون با سرعت 50 کیلومتر در ساعت می توانند خود را از گزند مهاجم برهانند با وجود این اگر حمله مهاجم غافلگیرکننده باشد زرافه ها حربه تدافعی دیگری هم دارند و آن لگد پراکنی با پاهای جلوی به سوی دشمن است که اغلب مؤثر واقع می شود و مهاجم را از ادامه تعرض باز می دارد.

دشمنان زرافه

خطرناک ترین دشمن دیرینه زرافه سلطان جنگل یاشیر است که برق آسا حمله می کند و قربانی غول پیکر خود را سبعانه می درد و از پا در می آورد . معمولاٌ خطر چنین حمله ای هنگامی که پیش می آید که زرافه ها برای آشامیدن آب به آبگیر یا چشمه منطقه می روند. مشکل ترین کار زرافه آشامیدن آب است چون این چارپای لندهور برای اینکه پوزه بلندش را از ارتفاع 6 متری به سطح آب برساند ناگزیر است پاهای درازش را تا حداکثر ممکن گشاد از هم بگذارد و گردنش را به سوی پایین خم کند و همین حالت یک وضع آسیب پذیری برای او به وجود می آورد و شیر که در گوشه ای در کمین است از این فرصت استفاده می کند و با یک جست خود را به طعمه اش می رساند و با از هم دریدن زرافه شکمی از عزا در می آورد شیرها اغلب به زرافه های کوچک و تازه سال حمله می کنند و گاه میان آنها و زرافه های بزرگسال جنگی خونین در می گیرد که برای هر دو طرف تلفاتی در بر دارد.

و آخرین نکته درباره زرافه اینکه بچه این حیوان هنگام تولد در حدود 2 متر قد دارد و دوران شیرخوارگی او فقط یک ماه طول می کشد و پس از آن چرا را فرا می گیرد و به سرعت رشد می کند دوران حاملگی زرافه ماده نیز در میان جانوران دارای نوعی رکورد و این بار از نظر درازی مدت است زیرا 445 روز طول می کشد. 

زرافه از خود دفاع می‌کند

همانطور که معروف است زرافه جانوری بی آزار وآرامش جو هستند وبا حیوانات دیگر همزیستی مسالمت آمیز دارند. مگر اینکه مورد تعرض قرار گیرند که در این صورت با تمام قوا از خود دفاع می‌کنند، ومؤثرترین حربهٔ آنها هم فرار است، چون باسرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌توانند خودرا از گزند مهاجم برهانند. باوجود این اگر حملهٔ مهاجم غافلگیر کننده باشد، زرافه‌ها، حربهٔ مدافعی دیگر نیز دارند، وآن لگد پراکنی باپاهای جلو به سوی دشمن است که اغلب مؤثر واقع می‌شود ومهاجم را از ادامهٔ تعرض باز می‌دارد.

حمایت از انقراض

در قرن گذشته تعداد زرافه‌های آفریقا بسیار زیادتر از امروز بود، اما هر اندازهٔ تمدن گسترش می‌یابد و جنگل ها و دشت‌ها به شهرها، و شهرکها و مناطق کشاورزی به صنعتی تغییر شکل می‌دهد، قلمرو حیات وحش محدودتر می‌شود، و شمار جانوران وحشی کاهش می‌یابد، که طبعاً زرافه نیز از این سرنوشت غم‌انگیز مصون نمانده‌است. باوجود این در سال‌های اخیر بعضی کشورهای آفریقائی زرافه‌ها را تحت حمایت گرفته ودست اندازی به مناطق زیست آن‌ها را ممنوع اعلام کرده‌اند. به این امید که نسل این حیوان منحصر به فرد از زوال وانقراض نجات یابد.

موضوعات مرتبط: حیات وحش

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 17:22 | نویسنده : مهدی |

  - موزه تاریخ طبیعی انگلستان و نشریه حیات‌وحش بی‌بی‌سی، هرسال مسابقه‌ای را با عنوان عکاسی از حیات‌وحش برگزار می‌کنند. برندگان جایزه امسال را ببینید.

موزه تاریخ طبیعی انگلستان و نشریه حیات‌وحش بی‌بی‌سی، هرسال مسابقه‌ای را با عنوان عکاسی از حیلت وحش برگزار می‌کنند. معیار داوری عکس‌های ارسالی به این رقابت را اصالت، خلاقیت در تصویربرداری، تازگی و شگفت‌انگیزی تصویر تشکیل می‌دهند و نتایج این رقابت اواخر مهرماه هرسال اعلام می‌شود.

روز گذشته، برندگان امسال این رقابت معرفی شدند. نمایشگاه آثار برگزیده از امروز (جمعه 1 آبان) تا پایان فروردین‌ماه آینده در محل موزه تاریخ طبیعی انگلستان در لندن برگزار می‌شود. برای تماشای برترین آثار عکاسی از حیات‌وحش امسال، با ما همراه شوید.

گرگ کتاب‌های قصه

عکاس برتر حیات‌وحش 2009: خوزه لوییس رودریگز از اسپانیا
وقتی خوزه لوییس متوجه شد که بالاخره توانسته از رویاهایش عکس بگیرد، باورش نمی‌شد! او همیشه نگران بود که گرگ‌ها بیش‌از حد محتاط باشند و او نتواند تصویر دلخواهش را تهیه کند. مردم معمولا گرگ‌های ایبری را به‌عنوان خطری برای زندگی خود می‌شناسند و از این‌رو نه‌تنها به آزار آنها می‌پردازند، که به خطرهای فراروی این گونه جانوری نیز توجهی ندارند. علی‌رغم این‌که این موجودات همیشه در نزدیکی انسان‌ها زندگی کرده‌اند، نمونه‌های اثبات‌شده‌ای از حمله آنها به انسان‌ها گزارش نشده است.
در اسپانیا، جمعیت گزگ‌های ایبری (از خانواده گرگ‌های خاکستری) بین هزار تا دوهزار قطعه در شمال و تعداد محدودی در جنوب تخمین زده می‌شود. خوزه لوییس برای تهیه این عکس، از سرعت پایین شاتر استفاده کرد تا علاوه بر گرگ، بخشی از آسمان مهتابی و منظره اطراف را نیز به تصویر بکشد. او که معمولا برای عکاسی از دوربین نیکون D2X استفاده می‌کند، این‌بار به سراغ دوربین هاسل‌بلاد رفت تا بتواند دقیقا همان منظره‌ای را که در ذهن دارد، ثبت کند. او می‌خواست در تصویر خود چالاکی و قدرت برتر گرگ را نمایش دهد و نه تنها نشان دهد که گرگ چه جانور زیبایی است، که اسپانیایی‌ها می‌توانند به این گونه بومی کشور خود افتخار کنند.
هاسل‌بلاد 503CW، لنز 80 میلی‌متر، نوردهی 30/1 ثانیه با f11 ، فیلم حساسیت ISO50

نبرد سهره‌های اروپایی

عکاس جوان و برتر حیات‌وحش 2009: فرگوس گیل از انگلستان
برنامه‌ریزی برای تهیه این تصویر از تابستان شروع شد، وقتی فرگوس برای غذای زمستان سهره‌ها به جمع‌آوری خوشه و دانه‌های جو از مزرعه‌های محلی پرداخت. عصر یکی از روزهای بهمن‌ماه پارسال، وقتی پیش‌بینی بارش برف را برای صبح روز بعد شنید، به پناهگاه خود را در باغ رفت و خوشه‌ها و دانه‌های جو را به دقت تنظیم کرد. خودش می‌گوید: «صبح زود بیدار شدم، به پناهگاه رفتم و پنهان شدم. باغ پر از پرنده بود! فقط در بخشی کوچک، 32 سهره را شمردم که روی زمین غذا می‌خوردند. دو ساعتی که گذشت، برف بیشتری بر سطح زمین نشست و سهره‌ها محبور شدند به روی خوشه‌های دسته‌شده بپرند و از آنجا غذا بخورند. هرازگاهی دو یا چندتای آنها را می‌دیدم که بر سر غذا با یکدیگر دعوا می‌کنند، اما حرکتشان خیلی سریع بود، بنابراین تصمیم گرفتم تمرکز کنم. دو روز بعد، موفق شدم این عکس را بگیرم، همان‌طوری که دوست داشتم!»
نیکون D300، لنز نیکون 400 - 200 میلی‌متر روی 220 میلی‌متر، 1000/1 ثانیه و f 5.6، فیلم حساسیت ISO 500

جایزه جرالد دورل برای حیات‌وحش درخطر
این جایزه به افتخار جرالد دورل فقید، کارهایش در زمینه جانوران درخطر و حضور طولانی‌مدتش در این رقابت‌ها برقرار شده است. این جایزه به خاطره‌انگیزترین تصاویری اهدا می‌شود که ویژگی یکتا یا روح موضوع عکاسی را ثبت کرده باشند. موضوعات عکاسی این جایزه باید در فهرست قرمز گونه‌های درمعرض خطر آی.یو.سی.ان در سال 2008 معرفی شده باشند.

نگاه جگوار: تام اسکندی از نروژ

محدوده‌ای کوچک از جنگلی بارانی در غرب پانتانال‌وتلند، برزیل، میزبان جگوارهایی است که با غرش‌های آزادانه خود، لرزه به اندام موجودا ت می‌اندازند. دیدن آنها بسیار دشوار است، زیرا طرح پوست این جانور استتار خوبی برایش فراهم می‌کند. اما می‌توان این جانور را در ساحل رودخانه دید. تام برای این کار، قایقی را کرایه کرد و توانست طی سه روز، چهار جگوار ببیند. اما این جگوار نر که گویا در انتظار سگ آبی بود، خودش را خیلی خوب پنهان نکرده بود. تام این جگوار را برای یک ساعت تماشا کرد. خودش می‌گوید: «او کاملا آرام بود، حتی وقتی آشکارا از حضور ما آگاه شد. به هنگام غروب، جگوار از جایگاه خود برخاست، خمیازه‌ای کشید و جایگاهش را با بو نشانه‌گذاری کرد و سپس، در جنگل انبوه ناپدید شد.»
کانن EOS-1D، لنز 500 میلی‌متر، سرعت 250 / 1 ثانیه با f4، حساسیت فیلم ISO 400

تماشاگری به‌نام فیل: خوان کارلوس مونز از اسپانیا

فیل‌های کوتاه‌قد جزو گونه‌های به‌شدت درخطر دسته‌بندی شده‌اند، اما خوان کارلوس تصمیم گرفت این پستانداران کوچک (!) را به تصویر بکشد و از آن‌جا که می‌دانست این جانوران جنگل‌های انبوه را برای سکونت انتخاب می‌کنند، توانست آنها را در رودخانه کینابانتانگان در برونئی پیدا کند. اما شرایط عکاسی ساده نبود. خودش می‌گوید: «نمی‌دانستم بیشتر نگران قایقم باشم که بر اثر شدت باران درحال غرق شدن بود، یا از دوربین عکاسی‌ام که خیس شده بود مراقبت کنم! ناگهان شاخه‌های درختان کنار رفت و فیل عظیم‌الجثه‌ای پدیدار شد. او به آرامی به قایق آشفته من نگاه کرد و این فرصت را به من داد تا بتوانم عکس خوبی بگیرم. فیل‌های کوتاه‌قد را تنها می‌توان در جزیره برونئی پیدا کرد. در سال 2003، این گونه جانوری جزو زیرشاخه فیل‌های آسیایی طبقه‌بندی شد.
کانن EOS-1D، لنز کانن 400 - 100 میلی‌متر، سرعت 60 / 1 ثانیه با f5، حساسیت فیلم ISO 400

ملکه فیلیپین، کلاوس نیگه از آلمان

وقتی این عقاب فیلیپینی متوجه کلاوس شد، پرهای سرش راست شد! جنگل‌های بارانی کوهستانی قله کیتانگلد در فیلیپین، یکی از آخرین زیستگاه‌های طبیعی این عقاب درخطر انقراض است. بر اساس تازه‌ترین تخمین‌ها، تنها چند صد قطعه از این پرنده در سراسر جهان باقی مانده است. تصویر، عقاب ماده‌ای را نشان می‌دهد که بیشتر وقت‌ها در لانه‌اش می‌ماند و از جوجه هشت هفته‌ای‌اش مراقبت می‌کند. اما وقتی حوصله‌اش سر می‌رود، به پرواز درمی‌آید و روی درختی که بیش‌از صد متر از لانه فاصله ندارد، می‌نشیند.
نیکونD2X، لنز 800 میلی‌متر، سرعت 20 / 1 ثانیه با f 7.1، حساسیت فیلم ISO 250

طعمه‌ای برای پلنگ وحشی: اندرو هرینگتون از انگلستان

برای تهیه این تصویر، اندرو دو هفته را در پناهگاه خود در پارک کدروا در مناطق دوردست شرق روسیه سپری کرد تا بتواند یکی از نادرترین گربه‌سانان روی زمین را به تصویر بکشد. اندرو می‌گوید: «برای دو هفته، هر روز 20 ساعت از حفره‌ای به اندازه پاکت نامه به بیرون نگاه می‌کردم تا بتوانم این گربه وحشی را ببینم. اما هرچیزی می‌آمد غیر از این پلنگ. اما من پناهگاهم را در نزدیکی یکی از ایستگاه‌های غذا برپا کرده بودم و درنهایت، این پلنگ نر جوان پیدایش شد. در آغاز عصبانی بود، اما چند زاغ مزاحم او را ناراحت می‌کردند و او درنهایت مجبور شد با غریدن، آنها را دور کند.
افراد زیادی شیفته استخوان و پوست این پلنگ هستند و از این‌رو، شکار فراوان این جانور سبب شده تعداد آن به 25 قطعه در سراسر زمین کاهش یابد.
نیکون D2X، لنز 400 - 200 میلی‌متر، سرعت 60 /1 ثانیه با f4، حساسیت فیلم ISO 200

جایزه «یک زمین»
این جایزه به تصاویری اهدا می‌شود که حفاظت از محیط زیست یا فعالیت‌های تعاملی انسان و طبیعت را به نمایش بگذارند.

صنوبر تنها: توماس هنی از آمریکا

بازتاب‌هایی روی ماهی: فردریک لری از فرانسه

آخرین ماهی تون: جاناتان کلی از انگلستان

خرامیدن ببر: اندی روسه از انگلستان


موضوعات مرتبط: حیات وحش

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 17:7 | نویسنده : مهدی |نروژ زیستگاه گونه های مختلف حیوانات وحشی است. بیشتر این حیوانات خطری

برای انسان ندارند، و ما می توانیم در کمال امنیت و بدون ترس از حیوانات وحشی

از مناطق روستایی و جنگلی استفاده کنیم. برخی از حیوانات در جنگل ها زندگی

می کنند و بعضی دیگر در کوهستان ها. در ذیل به بررسی دقیق تر برخی از آنها می پردازیم:

 •  خرس
 •  سنجاب
 •  الک (نوعی گوزن شمالی)
 •  سیاه گوش
 •  خرگوش صحرایی
 •  گوزن
 •  گوزن شمالی
 •  گوزن کوچک
 •  روباه
 •  گرگ
 •  مار جعفری

©Baard Næss/Samfoto
خرس

انواع مختلف خرس وجود دارد. خرس هایی که در خشکی های نروژ یافت می شوند

خرس های قهوه ای نام دارند. امروزه خرس های قهوه ای زیادی در جنگل های نروژ و

جود ندارد. قد خرس قهوه ای بالغ می تواند به ١٢٥ سانتی متر تا سر شانه و وزن آن

به ٣۵٠ کیلوگرم بالغ گردد. آنها معمولاً از توت ها و گیاهان تغذیه می کنند، اما ممکن

است گاهی گوسفندان را نیز بخورند.

خرس ها تمام زمستان را در خواب زمستانی به سر می برند. محل استراحت

آنها می تواند گودال های زیرزمینی یا غارها باشد. آنها تا فرا رسیدن فصل بهار

در این گونه مکان ها می خوابند.


©Asgeir Helgestad/Samfoto
سنجاب

سنجاب ها را می توان در سراسر کشور یافت، اما بیشتر در نواحی جنگلی دارای

درختان صنوبر و کاج زندگی می کنند. سنجاب ها را می توان به راحتی از دم بزرگ

و پر پشتشان شناخت. خز آنها در فصل تابستان قهوه ای مایل به قرمز و در فصل

زمستان سفید مایل به خاکستری است. سنجاب ها از مغز میوه های فندقی

و دانه های مختلف تغذیه می کنند، البته می توانند جوجه ها و تخم پرندگان را

نیز بخورند. وزن یک سنجاب بالغ به حدود ١ کیلوگرم بالغ می گردد.


©Kjell-Erik Moseid/Samfoto
الک

الک ها بزرگترین حیوانات جنگل های نروژ هستند. آنها را اغلب «پادشاه جنگل» می نامند.

اندازه شاخ یک الک نر می تواند به ١٥٠ سانتی متر هم برسد! قد یک الک بالغ می تواند

به ٢٣٠ سانتی متر تا سر شانه و وزن آن به ۴٠٠ تا ۸٠٠ کیلوگرم بالغ شود. الک ها گیاه

خوار هستند.


©Asle Hjellbrekke/Samfoto
سیاه گوش

سیاه گوش ها شبیه گربه های اهلی بزگ هستند و موهای دراز سیاه رنگی روی گوش های

آنها وجود دارد. خز آنها قهوه ای روشن با خال های تیره و نوک دم آنها سیاه است. سیاه گوش ها

در نواحی جنگلی سراسر کشور تا محدوده ترومس (Troms) در شمال زندگی می کنند. طول آنها

معمولاً حدود یک متر است و از طریق شکار تغذیه می کنند. آنها از پرندگان، خرگوش های صحرایی

و جوندگان کوچک تغذیه می کنند، اما می توانند گربه ها و گوسفندان را نیز بخورند.


©Steinar Myhr/Samfoto
خرگوش صحرایی

تقریباً ١٠٠ گونه مختلف خرگوش صحرایی در دنیا وجود دارد. طول خرگوش صحرایی که در

نروژ زندگی می کند می تواند به ۶٠ سانتی متر هم بالغ شود. خرگوش های صحرایی دارای

دندان های بالایی بزرگی در قسمت جلو دهان، پاهای بلند و قوی، دم کوتاه، و گوش هایی

بلند هستند. رنگ خز آنها با تغییر فصول عوض می شود و در فصل تابستان قهوه ای مایل به

خاکستری و در زمستان سفید است. خرگوش های صحرایی را می توان در سراسر کشور یافت

و آنها در جنگل ها، فضاهای باز حومه شهر و مناطق کوهستانی رشد و نمو می کنند.

خرگوش های صحرایی گیاه خوار هستند.


©Helge Sunde/Samfoto
گوزن

گوزن ها را می توان تقریباً در سراسر نروژ در جنگل ها و حاشیه جنگل ها یافت. در فصل تابستان،

رنگ خز آنها قرمز، خاکستری، یا قهوه ای است؛ حال آنکه در فصل زمستان خز آنها تیره تر و

خاکستری تر است. گوزن ها گیاه خوار هستند و قد آنها تا سر شانه به ١٢٥ سانتی متر می رسد.

گوزن های نر شاخ های زیبایی دارند. گوزن قرمز سلطنتی یکی از زیباترین حیوانات جنگل به

شمار می رود.


©Tom Schandy/Samfoto
گوزن شمالی

بیشتر گوزن های شمالی در نروژ حیواناتی اهلی شده هستند، اما گوزن شمالی وحشی هم

در اسوالبارد (Svalbard) و در نواحی کوهستانی جنوب (Hardangervidda، Dovre وRondane)

یافت می شود. گوزن های شمالی عضو خانواده گوزن ها هستند. گوزن های شمالی نروژ زیاد

بزرگ نمی شوند. قد گوزن شمالی بالغ تا سر شانه بین ١١۷ تا ١٢۷ سانتی متر است. هم گوزن

شمالی نر و هم گوزن شمالی ماده دارای شاخ هستند. گوزن های شمالی گیاه خوار هستند.


©Kjell-Erik Moseid/Samfoto
گوزن کوچک

قبلاً گوزن های کوچک فقط در جنگل ها و علفزار های شرق نروژ یافت می شدند، اما امروزه تقریباً

در سراسر کشور پراکنده شده اند. گوزن کوچک متعلق به خانواده گوزن ها است. نرها شاخ دارند

و قد گوزن کوچک بالغ تا سر شانه بین ۶۴ تا ۸۹ سانتی متر و وزن آن فقط ١۷تا ٢٣کیلو گرم است.


©Baard Næss/Samfoto
روباه

٢٠ گونه مختلف روباه در دنیا وجود دارد. فراوان ترین گونه روباه در نروژ روباه قرمز است.

روباه های قرمز در جنگل ها و در درون لانه های زیر زمینی زندگی می کنند. طول روباه ها ب

ه ۷٥ سانتی متر می رسد. آنها دمی بلند و زیبا دارند که طول آن به ۵٠ سانتی متر هم بالغ

می شود. خز آنها عمدتاً قهوه ای مایل به قرمز و در ناحیه شکم و نوک دم، به رنگ سفید است.

روباه ها از طریق شکار تغذیه می کنند. آنها از موش، خرگوش، پرندگان، وماهی تغذیه می- کنند.

همچنین توت های وحشی را نیز می خورند.


©Baard Næss/Samfoto

گرگ

گرگ ها متعلق به خانواده سگ هستند. آنها حیوانات خالدار خاکستری رنگ با شکمی به رنگ

سفید می باشند. گرگ ها در خطر انقراض قرار دارند و امروزه فقط تعداد معدودی از آنها در کشور

وجود دارد. گرگ ها بیشتر در دسته های ۶ تا ۸ تایی به زندگی و شکار می پردازند. آنها در نواحی

جنگلی و عمدتاً در مناطق هم مرز با سوئد زندگی می کنند.


©Kjell-Erik Moseid/Samfoto
مار جعفری

مارهای جعفری تنها گونه مارهای سمی بومی نروژ هستند. مارهای جعفری به سادگی

قابل تشخیص هستند زیرا در قسمت پشت آنها طرحی از خطوط شکسته دیده می شود.

مارهای جعفری از موش و سایر حیوانات کوچک تغذیه می- کنند. آنها فقط زمانی که

احساس خطر می کنند، نیش می زنند. چنانچه مار جعفری شما را نیش بزند، باید

حتی الامکان خونسردی خود را حفظ کنید و به یک پزشک یا بهیار مراجعه نمایید.موضوعات مرتبط: حیات وحش

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 16:50 | نویسنده : مهدی |


یک عکاس طبیعت با سفر به دو قطب جنوب و شمال تصاویری شگفت انگیز از حیات وحش
و طبیعت زیبای یخی را به تصویر کشیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله نشنال جغرافی مجموعه ای از زیباترین عکسهای "پل نیکلن"

عکاس سرزمینهای قطبی را منتشر کرده است.

پل نیکلن با سفر به قطبهای شمال و جنوب موفق شده است این تصاویر شگفت انگیز و

بسیار دیدنی را تهیه کند.

1- یک فوک پلنگی به صورت تهدیدآمیزی دهان خود را به سوی فوک دیگری که از پشت
 درحال نزدیک شدن به عکاس است باز کرده است.
 
 
2- آب منجمد، تصویر یک خرس قطبی را که زیر سطح یخی آب برای غافلگیر کردن شکار خود

درحال حرکت است منعکس می کند. گرمای جهانی می تواند تا پایان این قرن موجب انقراض

 این پستانداران شود.
 
 
3- در جزیره "السمر" و بر روی زمین آفتابی نیمه شب تابستانی، یک خرس قطبی

ساعت سه بامداد در دمای 40 درجه زیر سفر به شکار می رود. این خرسها به منطقه

خاصی از قطب تعلق ندارند و می توانند در مسافتهای طولانی به دنبال غذا بروند. این

حیوانات اغلب از روی یک آیسبرگ به روی آیسبرگ دیگری می جهند.
 
 
4- در یک لحظه بسیار نادر استراحت در طول فصل جفتگیری. یک فیل دریایی با پرتاب

کمی ماسه به روی بدن قصد دارد کمی خود را سرحال بیاورد. این فیل دریایی نر به

 مدت دو هفته این ساحل را تصاحب کرد. این حیوان توانسته بود پس از نبردهای طولانی

 با سایر نرهای رقیب بر آنها غلبه کند.
 
 
5- کاهش یخهای قطبی، زیستگاه بندپایان این منطقه را در معرض خطر قرار داده است.

 بندپایان، بی مهرگانی هستند که از شاخکها، بازوچه ها و دندانهای تیز برای شکار استفاده

 می کنند. نهنگها از این جانوران بی مهره تغذیه می کنند. این جانوران به بزرگی یک دانه

برنج هستند

 و زمانی که نهنگ دهان بزرگ خود را باز می کند می تواند هزاران نمونه از آنها ببلعد.
 


 
6- به نظر می رسد که این حیوانات با افسانه های تک شاخهایی که در قلمروهای

 پادشاهی قرون وسطایی زندگی می کردند خویشاوند باشند. عاجهای بلند این حیوانات

 که "ناروال" نام دارند از قرنها قبل به عنوان یک کالای تجاری گران خرید و فروش می شود

. امروزه، شکار این حیوانات جمعیتهای آنها را که در دریاچه جزیره بافین زندگی می کنند به

 شدت در معرض تهدید قرار داده است. در این جزیره، ناروالهای نر برای نفس کشیدن به روی

 سطح آب می آیند. این عاجها در واقع، دندانهایی هستند که بر روی لب بالایی رشد می کنند

و ویژه نمونه های نر هستند. اعتقاد بر این است که این عاج برای نرها همانند شاخهای گوزنهای

نر، جنبه زیبایی دارند.
 


 
7- در جزیره آنورس، در قطب جنوب، بزرگی و بیکرانگی یخها در مقابل این پنگوئنهای

کوچک به زیبایی به تصویر کشیده شده است.
 


 
8- یک شیر دریایی کوچک که تنها 18 روز از زندگی خود را پشت سر گذاشته است

 آرام در میان آبهای یک رودخانه استراحت می کند.
 


 
9- پرتوهای درخشان خورشید محل اقامت "ارنست شاکلتون"، مکتشفی که به همراه

پنج یار خود از هندوراس در سال 1916 به یک پایگاه صیادان نهنگ در جورجیای جنوبی

رسیدند را نورانی می کند. این 6 مکتشف پس از طی مسافت هزار و 300 کیلومتر از

دل قطب جنوب توانستند با موفقیت سفر ماجراجویانه خود را انجام دهند.
 


 
10- پس از یک سفر شگفت انگیز، یک دسته از قزل آلاهای اقیانوس اطلس در رودخانه ای واقع

 در ایالت "کبک" کانادا با هدف تخمگذاری از حرکت باز می ایستد. قزل آلاهای اقیانوس اطلس

 که زمانی در تمام رودخانه هایی که به آبهای اطلس شمالی می ریختند از نیویورک تا پرتغال

 در حرکت بودند از زمان انقلاب صنعتی تا به امروز به طور ثابت کاهش یافته اند.
 


موضوعات مرتبط: حیات وحش

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 16:38 | نویسنده : مهدی |

دختران


آبگينه
آبنوس
نام يک شاهزاده ايراني
آتوسا
آتش، نهمين ماه ايراني
آذر
نام پسر مهرنوش پسر اسفنديار
آذرافروز
صاعقه، نام روز نهم از ماه آذر
آذرخش
نام گلي است برنگ سرخ
آذرگون
پاکدين
آذرنوش

آرا
آرزو
آرزو
آزاد، رها
آزاده
نام يک شاهزاده ايراني
آزيتا
زينت آلات
آزين
مانند
آسا
تشويق
آفرين
نام گلي
آلاله
الهه آب
آناهيتا
صدا
آوا
آويز
آويزه
آهو
آهو
ستاره، نام گلي
اختر
سياره ارانوس
ارانوس
نام درختي که گل و شکوفه سرخ رنگ مي دهد
ارغوان
رنگ ارغواني روشن، نام گلي
ارکيده
هديه
ارمغان
تاج
افسار
افسانه
افسانه
طلسم و جادو
افسون
پاشيدن
افشان

الناز
خوشبخت
انوشه
نام کشور ايران
ايران
دختر ايران
ايران دخت
خانم، متشخص، زن مجرد
بانو
کريستال
بلور
گل بنفشه
بنفشه
دختر و دوشيزه هدهد، نام مرغ حضرت سليمان
بوبک
بوس، بوسيدن
بوسه
فصل بهار
بهار
بهار کوچک
بهارک
آورنده بهار
بهاره
بهترين ناز
بهناز
بهترين صورت
بهرخ
منحصر بفرد
بيتا
پديده، چيز جديد
پديده
اسم يک پرنده
پرستو
ابريشم
پرند
پري
پري
داراي صورتي همچون پري
پري رو
جمع پري
پريا
داراي صورتي همچون پري
پريچهر
زاده پري
پريزاد
مانند پري
پريسا
داراي صورتي همچون پري
پريوش
پرتو
پرتو
پروانه
پروانه
نام يک صور فلکي
پروين
سپيده دم
پگاه
نوعي پرنده
پوپک
موفق
پوران
يکي از شخصيت هاي شاهنامه
پوران دخت
موفق
پوري
نام گلي
پونه
جام شراب
پيمانه
ارتباط
پيوند
ستاره
تارا
آهنگ، نغمه
ترانه
مسيحي
ترسا
نام کشور دشمن ايران در شاهنامه
توران
نوعي پرنده
توکا
يکي از شخصيتهاي شاهنامه
تهمينه
سفال
تينا
نام يک صور فلکي
ثريا
جوان، گل جوانه
جوانه

چليپا
ياد، يادگاري
خاطره
خندان
خندان

خجسته
آفتاب
خورشيد
ستاره اي درخشان که مانند گوهر مي درخشد
دري
آرام دل
دلارام
مليح، خوش قلب
دلبر
جذاب
دلکش
دريا
دريا
جهان
دنيا
آرامش
رامش
پرمعني
رسا
روشنايي، نام شاهزاده ايراني که اسکندر بخاطر او تخت جمشيد را نابود کرد
رکسانه
روح، روان
روان
يک از شخصيت هاي شاهنامه، مادر رستم
رودابه
نور کوچک
روشنک
آزاد
رها

ريما
حرير، زربافت
زري
طلايي
زرين
دختر طلايي
زرين دخت

زويا
سياره زهره(ونوس)ر
زهره
زيبا، قشنگ
زيبا
شبنم
ژاله

ژيلا

سارا
جام شراب
ساغر

سالومه
نام گلي
ساناز
سايه
سايه
نور اول صبح
سپيده
ستاره
ستاره
زن زيبا، درخت سروناز
سروناز
ياسمن
سمن

سميلا

سميرا

سنا
يکي از شخصيت هاي شاهنامه
سودابه
رز قرمز
سوري
شعله ور، درحال سوختن
سوزان
نام گلي
سوسن
قسم خوردن
سوگند

سپتا
صورت، رخ
سيما
نقره اي
سيمين
شاد
شادان
شادي، خوشحالي
شادي
سلطنتي
شاهين
شبنم(ژاله)ر
شبنم
جرقه
شراره

شروين
شعله، آتش
شعله
شکوفه
شکوفه
جلال، زرق و برق
شکوه
نوعي آهو
شوکا
بانوي شهر
شهربانو
زاده شهر
شهرزاد
عشق شهر
شهرناز
شاهزاده
شهزاده
زن سياه چشم
شهلا
عشق شاه
شهناز

شيدا
آفتاب، درخشان
شيده
ظريف، شيرين
شيرين
زن شيرين و حساس
شيرين بانو
افسون شده
شيفته

شيما
فريبا
شيوا

صدف
شراب
صهبا
پاک، خالص
طاهره
طلا
طلا
عسل
عسل
آهوي کوهي
غزال
آهوي کوهي
غزاله
طنازي
غمزه
غنچه گل
غنچه
يکي از شخصيتهاي شاهنامه
فرانک
خوشي
فرحناز
شاد
فرخنده
عاقل
فرزانه
فرشته، پري
فرشته
عشوه گر
فرناز
يکي از شخصيت هاي شاهنامه
فرنگيس
درخشان
فروزان
درخشان
فروزنده
روشني
فروغ
مليح
فريبا
پرارزش
فريده
ستوده
فرين
فيروزه
فيروزه
عاشق
فيلا
گل قاصدک
قاصدک
مقدس، فرشته
قدسي
يکي از شخصيت هاي شاهنامه
کتايون
ماده اي که مس را به طلا تبديل مي کند
کيميا
يکي از شخصيت هاي شاهنامه
گردآفريد
يکي از شخصيت هاي شاهنامه
گرديا
چشمان
گلاره

گلبانو
گل فصل بهار
گلبهار

گلپري
باغ گل گلشن
گل انار، به زيبايي گل گلنار

گلنسا
رنگ قرمز گل رز گلي
نوعي آهنگ گيتا
جهان، دنيا گيتي

گيسو
نام گلي لادن
گل لاله لاله

ليدا
شبانه ليلا
نام گلي ليلي
مانند مانا
نام يک شاهزاده ماندانا
نقاشي که خود را پيامبر معرفي کرد ماني
وجوه ماه ماهدخت
کسي که صورتش مانند ماه باشد ماهرخ
مرجان مرجان
مرجان مرجانه
مرمر مرمر
ملکه ملکه
يکي از شخصيتهاي شاهنامه منيژه
مرواريد مرواريد
گل مريم مريم
خبر خوش مژده
مژه ها مژگان
مست مستانه

ميشا
نام يک الهه مونا
مثال ماه مهتا
مثال ماه مهتاب
مهر انگيز مهر انگيز
نور آفتاب مهرناز

مهرنوش
خورشيد، مهربان مهري
ماه، مهتاب مهسا
درخت گل ياس مهستي

مهشيد
نور ماه، شکوه ماه مهناز

مهنوش
مثال ماه، زيبايي مهوش
دختر ماه مهين
نام يک الهه ميترا
مينا مينا

مينو
شوق آفرين نازآفرين
گل زيبا نازگل
خوش قلب نازنين
زيبا نازي
زيبا نازيلا
نام يک درخت ناژين
ونوس، ستاره زهره ناهيد
صدا ندا
نام گلي نرگس
نام گلي نسترن
رز وحشي نسرين
ترانه، آهنگ نغمه
خوش قلب نگار
نگاه نگاه
سنگ روي انگشتر و جواهرات نگين
نوا نوا
شادي خلق نوش آفرين
شيرين نوشين
نهال نهال
خوب، زيبا نيکو
خوبي نيکي
نام گلي(زنبق آبي)ر نيلوفر
شنونده نيوشا
آرزو وندا
آشکار ويدا
هديه هديه
وجود هستي
پرنده اي افسانه اي هما
حيرت انگيز هنگامه
گل ياس ياس
گل ياس ياسمن
تنها، يگانه يکتا
تنها، يگانه يگانه
نام بلندترين شب سال يلدا

موضوعات مرتبط: معما، سرگرمی و تست هوش

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:48 | نویسنده : مهدی |

فال قهوه

 


موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:46 | نویسنده : مهدی |

پسران

يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه، پدر فريدون

آبـتين   

آتـش

آتـش   

        نام فرمانده لشگر بابک خـرمدين،  تـزيـين و آرايش

آذين   

   نام فرشته اي

آراد  

      ساکت

آرام   

         نام پدر زن داريوش کبـير

آرتان 

         يکي از پهـلوانان سنـتي ايران

آرش 

     بسيار نيرومند،   پدر بزرگ داريوش کبـير

آرشام 

         هـدف

آرمان

       يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه

آرمين  

        نام باستاني ايران

آريا
      داراي خلق و خوي آريايي،   نام پسر داريوش آريامنش
         منسوب به نژاد و قوم آرين يا آريايي آريانا
      مربوط به نژاد آريا  آرين
          آزاد آزاد
    خاص و خالص،   پاک و پاکيزه آويژه  
                پاره آتش اخـگر
         يکي از شخـصيتهاي شاهـنامه اردشير

اردلان
           يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه اردوان
       يکي از شخـصيت هاي شاهـنامه ارژنگ
        شير ارسلان
               سرير و  تخـت

ارشيا     

يکي از شخصيتهاي شاهنامه اسفنديار 
 بنيانگذار سلسله اشکانيان  اشکان
شريک، معاون، رفيق  افشار
 نام سردار ايراني افشين

                آرز

اميد
  شاه امير
جاودان انوش
نام يکي از پادشاهان ايراني در زمان ساسانيان انوشيروان
  ادراک اورنگ
 نام يکي از شخصيتهاي شاهنامه ايرج
يکي از شخصيت هاي شاهنامه بابک 
نام نوازنده نامي دربار خسرو پرويز باربد
آغاز صبح بامداد
نام نوازنده نامي دوران ساسانيان بامشاد
  بامين
نام يک شاهزاده(برادر کمبودجيه پسر کوروش)ر برديا 
يکي از سرداران يزدگرد ساساني برسام 
 جوان برنا
بلند بالا، نام پسر سهراب بروز
نام پهلوان ايراني، نام پسر گرشاسب برزن
يکي از شخصيتهاي شاهنامه بزرگمهر
به دين به آئين
 نگهبان بهبد
  بهراد
مريخ، يکي از شخصيتهاي شاهنامه بهرام 
رنگ نيک بهرنگ
روز خوب و نيک بهروز
کسي که به نيکي زاده شده بهزاد
يازدهمين ماه ايراني، نام يکي از شخصيت هاي شاهنامه بهمن
داراي مش و کردار شايسته بهمنش
مشهور بهنام
نام شاهان هند بهنود
يکي از شخصيتهاي شاهنامه بيژن
ايراني، مقدس پارسا 
نامي آذري به معناي پروردگار پاشا
 رزمجو پرشان 
يکي از شخصيت هاي شاهنامه پرويز 
 نام يک پيامبر پرهام
  پژمان 

        

پوريا

جستجو، جويا

پويا 
آرزو پوژمان
نام يکي از پهلوانان ايراني در زمان کيقباد پولاد 
 آهنگساز دوران خسرو پرويز ساساني پهلبد 
 پيام پيام 
يکي از شخصيتهاي شاهنامه پيروز
 نام برادر شاپور اول پيروزان
قبول پيمان
 يکي از شخصيت هاي شاهنامه تورج
يکي از شخصيت هاي شاهنامه تهماسب
نام يکي از شاهان ايراني تهمورث

تيرداد

تيمور
  ابدي جاويد
نام شاهي باستاني، يکي از شخصيت هاي شاهنامه جمشيد 
 دارنده جهان جهاندار
 شاه جهان جهانشاه
 فاتح جهان جهانگير
 مدافع حامي
 هديه اي از طرف خدا خداداد
يکي از شخصيتهاي شاهنامه خسرو
 نام يکي از شاهان هخامنشي خشايار 
  داديه
ثروتمند، يکي از شخصيتهاي شاهنامه دارا 
يکي از شخصيتهاي شاهنامه داراب
  نام يکي از شاهان هخامنشي داريوش

 

دانوش


رامبد

رامين
نوازنده معروف زمان ساسانيان رامتين
درخشان رخشان 
يکي از شخصيت هاي شاهنامه رستان
  روزبه
يکي از شخصيتهاي شاهنامه ( پدر رستم )ر زال 

زامياد
 نام يک پيامبر زرتشت

زند
بنيانگذار عهد ساساني ساسان
 رهبر سالار
 يکي از شخصيتهاي شاهنامه سام 
خانه، سامان سامان
بالا مقام سامي 
  آسمان سپهر
  سروش
شاهزاده سنجر
 يکي از شخصيت هاي شاهنامه ( فرزند رستم )ر سهراب
 مرد سياه مو سيامک
يکي از شخصيت هاي شاهنامه سياوش 
يکي از شخصيت هاي شاهنامه شاپور
صورت شاه شاهرخ
خواست شاه شاهکام
باز ( پرنده اي کوچکتر از عقاب )ر شاهين
سزاوار شايا
سزاوار شايان

شروين
ستاره دنباله دار شهاب
 شاهين دربار شهباز 
نام پادشاهي شهرام 
 هديه شهر شهرداد  
رودي بزرگ شهروز 
  شاه شهريار
دوست شاه شهيار 
  اعتماد عماد 
يکي از شخصيتهاي شاهنامه فرامرز
 راست فربد
عالي فرجاد 
شاد فرخ 
شاد به دنيا آمده فرخزاد
  فرداد
بهشت فردوس
  فردين
تولد باشکوه فرزاد
 سزاوار فرزام
عاقل فرزان
دانا فرزين
شاد فرشاد

 

فرشيد

بالا

فرناز 
يکي از شخصيت هاي شاهنامه فرود 
جوهر فروهر
 يکي از شخصيت هاي شاهنامه فرهاد 
 فرهنگ فرهنگ

فرهود
يکي از شحصيت هاي شاهنامه فريبرز 
منحصر بفرد فريد 

            يکي از شخصيت هاي شاهنامه

فريدون 
پيروز، پيروزي فيروز 
موفق کامران
آرزوي شاد کامشاد 
موفق کاميار
يکي از شخصيت هاي شاهنامه کسرا 
 يکي از شخصيت هاي شاهنامه کاوه
يکي از شخصيت هاي شاهنامه کاووس

کورس
بنيانگذار سلسله هخامنشي در ايران کورش

           کوشنده، سخت کوش

کوشا

شاه، مدافع، محافظ

کيا 
شاهان کيان

کيارش
يکي از شخصيت هاي شاهنامه کيانوش 
يکي از شخصيت هاي شاهنامه کيخسرو 
يکي از شخصيت هاي شاهنامه کيقباد
جهان کيوان
يکي از شخصيت هاي شاهنامه کيومرث
يکي از شخصيتهاي شاهنامه گباد
يکي از شخصيتهاي شاهنامه گشتاسب
يکي از شخصيتهاي شاهنامه گودرز 
يکي از شخصيتهاي شاهنامه گيو

مازيار

ماکان
نقاشي که خود را پيامبر معرفي مي کرد ماني
يکي از شخصيتهاي شاهنامه منوچهر

مهبد
يکي از شخصيتهاي شاهنامه مهراب
يکي از شخصيتهاي شاهنامه مهران 
هديه آفتاب مهرداد
نوزاد آفتاب مهرزاد
 يکي از شخصيتهاي شاهنامه مهرک
رنگ آفتاب مهرنگ
يکي از شخصيتهاي شاهنامه مهيار
 تولد ميلاد 
 مشهور نامدار
مشهور نامور
 يکي از شخصيتهاي شاهنامه نريمان
روشنايي نوري
بشادي زائيده شده  نوشزاد 
خبر خوش نويد 
کوچک نميا
شنونده نيوشا
 يکي از شخصيتهاي شاهنامه هرمز 
  هوتن
دانا هوشمند
يکي از شخصيتهاي شاهنامه هوشنگ
  دانا هوشيار 
يکي از شخصيتهاي شاهنامه هومان
نيک انديش هومن
  ورشاسب

               نامي آذري - بمعني جاويد

ياشار 


موضوعات مرتبط: معما، سرگرمی و تست هوش

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:44 | نویسنده : مهدی |

فروردين


سمبل : قوچ

عنصر: آتش

سياره : مريخ

عضو آسيب پذير :سر

روز اقبال : سه شنبه

اعداد شانس : 6 ، 9

سنگ خوش يمن: الماس

رنگ : قرمز

فرورديني ها در پي عشق آتشين و پر شورترين عشق ممكن اند

او خود به خود جنس مخالف را جذب مي كند . لذتهاي جسماني براي او

بسيار اهميت دارد و گاه احساس مالكيت شديدي نسبت به معشوق خود

را دارد
-----------------------------------------
ارديبهشت

سمبل : گاو نر

عنصر : خاك

سياره : ناهيد

عضو آسيب پذير : گردن

روز اقبال : جمعه

اعداد شانس : 4و6

سنگ خوش يمن : زمرد سبز

رنگ : آبي روشن

گل : خشخاش

حيوان : گاو

جذاب است و عشقش تا حدي نفساني.براي او عشق اهميت زيادي

دارد و اگر عاشق شود عاشقي فداكار خواهد بودمعمولا صبر ميكند

ابتدا طرف مقابل تعهد خود را ثابت كند و سپس خود را در اين

تعهد شريك ميكند
-----------------------------------------
خرداد

سمبل : دو قلوها

عنصر : هوا

سياره : عطارد

عضو آسيب پذير : دست و شانه

روز اقبال :چهارشنبه

اعداد شانس : 5و9

سنگ خوش يمن : عقيق

رنگ : زرد

گل : زنبق

حيوان : پروانه

چه راحت ميتوان عاشق او شد. جذابيت و شيريني كلام او به خوبي

بر اين مدعاست.او عاشق شادي و خوش بودن است و اگر نتواني

او را شاد كني جذابيت خود را از دست مي دهي
-----------------------------------------
تير

سمبل : خرچنگ

عنصر : آب

سياره : ماه

عضو آسيب پذير : سينه و شكم

روز اقبال : دوشنبه

اعداد شانس :3و7


سنگ خوش يمن : مرواريد

رنگ : نقره ايي

حيوان : حيوانات صدفدار

او مانند سياره خود ، ماه در حال تغيير است اگر به او اطمينان كامل

نداشته باشي هرگز رابطه ي عاشقانه با اونخواهيد داشتاو از عشق ورزيدن

لذت مي برد و در عوض ميخواد آن را دريافت كند
-----------------------------------------
مرداد

سمبل : شير

عنصر :آتش

سياره : خورشيد

عضو آسيب پذير : قلب و پشت بدن

روز اقبال : يكشنبه

اعداد شانس : 8و9

سنگ خوش يمن : ياقوت

رنگ : زرد

گل : آفتابگردان

حيوان : گربه سانان

عاشق عاشق شدن است و معشوق خود را غرق هداياي خود مي كند
تلاش مي كند تا رابطه ي عاشقانه ي بي نقصي را خلق كند
-----------------------------------------
شهريور

سمبل : باكره

عنصر : خاك

سياره : عطارد

عضو آسيب پذير : سيستم عصبي

روز اقبال : چهارشنبه

اعداد شانس : 3و5

سنگ خوش يمن : ياقئت كبود

رنگ : سبز

گل : بنفشه

حيوان : سگ كوچك – گربه
مي تواند چنان تودار باشد كه به نظر برسد كه از برخورد با ديگران
منع شده .ولي آن گاه كه به عشق واقعي خود دست پيدا كند ديگر اين ويژگي او
را نخواهيد ديد.براي چنين انسان فدكارومهربان تحمل سختي بسيار با ارزش است
او به آساني در عشق گول نمي خورد چون مي داند در پي چيست
-----------------------------------------
مهر

سمبل : ترازو

عنصر : هوا

سياره : ونوس

عضو آسيب پذير : كمر و كليه ها

روز اقبال : جمعه

اعداد شانس : 6و9

سنگ خوش يمن : الماس

رنگ : آبي و بنفش

گل : سرخ

حيوان : خزندگان

او مي تواند دوست خوب و ميزباني عالي باشد او در سياست

دومي ندارد.

-----------------------------------------

آبان


سمبل : عقرب

عنصر : آب

سياره : پلوتون

روز اقبال : سه شنبه

اعداد شانس : 2و4

سنگ خوش يمن : ياقوت زرد

رنگ : قرمز

حيوان : حشرات
مرموز است ولي ميتواند عاشق باشد.از حمايت ديگران لذت مي برد
او مي تواند حسود و تودار باشد.با كسي كه حس كند قابل اطمينان است
كنار مي آيد
-----------------------------------------

آذر


سمبل : كمان دار

عنصر : آتش

سياره : ژوپيتر

عضو آسيب پذير : كبد

روز اقبال : پنج شنبه

اعداد شانس : 5و7

سنگ خوش يمن : فيروزه

رنگ : ارغواني

گل : نرگس

حيوان : اسب

اگر شخص مورد علاقه اش را پيدا كند وفادار است.مشكل اينجاست
كه خواسته اش را بيان نمي كند و صبر ميكند تا خودتان حدس بزنيد
-----------------------------------------
دي

سمبل : بز

عنصر سمبل : بز

عنصر : خاك

سياره : زحل

عضو آسيب پذير : زانو- استخوان

روز اقبال : شنبه

اعداد شانس :8و9

سنگ خوش يمن : عقيق رنگارنگ

رنگ : سياه و قهوه ايي
عجله ايي در عشق ندارد.نه به سرعت عاشق مي شود نه به
سادگي راز دل خود را مي گويد او همواره در حركت است ولي
نمي داند چرا.فقط مي داند بايد موفق شود اگر فكر ميكنيد مي توانيد
او را از رسيدن به هدفش باز داريد و به سمت خود جذب
كنيد سخت در اشتباهيد

-----------------------------------------
بهمن

سمبل : آب گير

عنصر : هوا

سياره : زهره

عضو آسيب پذير : مچ و ساق پاها

روز اقبال : چهارشنبه

اعداد شانس : 1و7

سنگ خوش يمن : ياقوت ارغواني

رنگ : آبي

حيوان : پرندگان درشت اندام

اگر عاشق متولد بهمن باشيد با تمام وجود عاشق شما خواهد شد

تنها نكته ايي كه بايد از آن دوري جوييد اين است كه بر سر راه

پيشرفت او قرار نگيريد. او عاشقي صادق است. دير عصباني

مي شود. آزار دهنده نيست .برنامه هاي خودش را دارد .هرگز تغيير

نخواهد كرد.اگر نتوانيد خود را با ايده هاي گوناگون مذهبي ،فرهنگي

و اجتماعي او هماهنگ كنيد هرگز شانسي براي دستيابي به عشق پايدار

او نخواهيد داشت

-----------------------------------------
اسفند

سمبل : دو ماهي كه خلاف جهت هم شنا مي كنند

عنصر : آب

سياره : نپتون

عضو آسيب پذير : پاها

روز اقبال : جمعه

اعداد شانس : 2و6

سنگ خوش يمن : ياقوت كبود

رنگ : سبز روشن

گل : نسرين

حيوان : ماهي

او به پاي معشوق فداكاري هاي بسيار مي كند

اگر عاشق شماست واقعا خوشبختيد.

براي حفظ اين رابطه از هيچ كاري رويگردان نيست

مادامي كه به او وفادار باشيد از آن شما خواهد بودموضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:40 | نویسنده : مهدی |

فال با قرآن

 

شمر از سطر هفت از هفتمين ان
عقيدترا بران اي صاحب فال
ز «ب» از منعمانت ، فتح بابست
ز «ث» دنيا و دين بر دست مي آر
ز «ح» از اقربا ، جام خوشي نوش
ز « د » اصحاب دولت را خبرگوي
ز« ر » نيكي بود ، شادان نشيني
ز «س» بيني سعادتهاي بي حد
ز «ص» اي خواجه ، صبر و مكث بايد
ز «ط» زاهد شوي ، تقوي براني
ز «ع» امر محبتها عيان است
ز «ف» شادي تو را باشد به هر حال
ز «ك» ايمن نبايد بود از هول
ز «م» آيد ملامتهاي مشهود
ز «واو » ت هست نعمت توي در توي
ز « لا» تشويش باشد ني نه چندان
كه خشنود اني از نعم المابي


گشا مصحف،ورق زان هفت گردان
ز هفتم سطر،حرفِ اولست قال
چو فال آيد « الف » خير و صواب است
چو «ت» آيد ، ببايد توبه زان كار
چو «ج» آيد ، بكن جهدي و مي كوش
چو «خ» آيد، امان از خوف ميجوي
چو « ذ » آيد، تو خود آن خوار بيني
چو « ز » آيد، بيابي مالِ بي عدّ
چو «ش» آيد، خصومت پيشت آيد
چو «ض» آيد،در آن كار است گراني
چو « ظ » آيد، ظفر بر دشمنان است
چو «غ » آيد، خطر باشد،بده مال
چو «ق» آيد، شوي مقبول در قول
چو «ل» آيد ، برآيد حاجتت زود
چو «ن» آيد، بود آن كار نيكوي
چو «ه»‌آيد ، خدا خشنود و خصمان
چو «ي» آيد ، زغايب مژده يابي
 


نحوه گرفتن فال :

با وضو قرآن را بدست بگير، آن را زيارت كرده و با توجه به نيتي كه در دل داري ،
صفحه اي از كتاب خدا را باز كن. از آن صفحه ، هفت ورق جلو برو. بعد از آن ، از ابتداي صفحه، هفت سطر بشمر و پايين بيا. بعد در ميان سطرهاي بعدي ، هفت بار كلمه
« ان » را پيدا كن. بعد از يافتن هفتمين بار از كلمه « ان » ، دوباره هفت سطر بشمر و جلوتر برو. ابتداي سطر هفتم از هفتمين كلمه « ان » كه پيدا كرده اي، اولين حرفي كه سطر با آن شروع شده، معني فال توست. آن را با فال بالا معني كن!

موفق باشي و فالت نيك انشاءالله


موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:38 | نویسنده : مهدی |

این تست فقط 3 پرسش دارد و جواب ها شما را شگفت زده خواهند کرد.
جواب ها را نخوانید زیرا مغز مانند چتر نجات عمل میکند، وقتی که باز است بهتر کار میکند.
اگر به جواب ها نگاه کنید نتیجه درستی نخواهید گرفت.
یک قلم و کاغذ بردارید و به سوالها پاسخ دهيد.
این یک تست صادقانه است که اطلاعات زیادی از خودتان به شما می دهد.
حالا شروع کنید.....!!!

1- نام های این حیوانات را به ترتیب علاقه خود قراردهید:
گاو
ببر
گوسفند
اسب
خوک

2- یک کلمه برای توصیف اسامی زیر بنویسید:
سگ
گربه
موش صحرایی
قهوه
دریا

3- به کسانی فکر کنید (کسانی که شما را بشناسند و برای شما مهم باشند) و آن ها را به رنگ های زیر ربط دهید ( افراد تکراری نباشند. برای هر رنگ، نام یک فرد).
زرد
نارنجی
قرمز
سفید
سبز

توجه: جواب های شما باید دقیقاً همانی باشند که مطلوب شماست
.

حالا تعابیر و تفاسیر جواب هایتان را بخوانید.

1-
گاو یعنی "کار."
ببر یعنی "غرور و فخر."
گوسفند یعنی "عشق."
اسب یعنی "خانواده."
خوک یعنی "پول."

2-
توصیف شما از سگ، "شخصیت شماست."
توصیف شما از گربه، "شخصیت شریک زندگی تان است."
توصیف شما از موش صحرایی، "شخصیت دشمن شماست."
توصیف شما از قهوه، "تعبیر شما از رابطه زناشویی است."
توصیف شما از دریا، "زندگی خود شماست."

3-
زرد : "کسی که هیچ وقت فراموشش نخواهید کرد."
نارنجی : "کسی که به نظر شما دوست واقعیتان است."
قرمز : "کسی که شما به او عشق می ورزید."
سفید : "جفت روح شما."
سبز : "کسی که تا آخر عمرتان او را به خاطر خواهید داشت."موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:35 | نویسنده : مهدی |

منقول است از حضرت امام جعفرصادق (ع) كه :

خواب ديدن اول ماه ، باطل است

دوم و سوم ، برعكس بود

چهارم و پنجم ، به تأخير افتد

ششم و هفتم و هشتم و نهم ، آنچه را بيند، راست بود

دهم و يازدهم و دوازدهم ، به تأخير افتد

سيزدهم و چهاردهم و پانزدهم ، نه خير باشد و نه شر ، باطل است

شانزدهم و هفدهم ، به تأخير افتد

هجدهم و نوزدهم ، درست باشد

بيستم و بيست و يكم ، دروغ باشد

بيست و دوم و بيست وسوم ، فرح و شادي باشد

بيست و چهارم و بيست و پنجم ، برعكس باشد

بيست و ششم و بيست و هفتم نيز برعكس باشد

بيست و هشتم ، درست باشد

بيست و نهم و سي ام ، راست باشد


موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:32 | نویسنده : مهدی |

شما تحت تاثیر کدام رنگ هستید؟

متولدین فروردین: سرخ
رنگ سرخ سبب شده تا متولدین فروردین به دفعات عصبانی شوند ولی به محض آن که شراره های خشم خاموش شد به سرعت تبدیل به آدم هایی شاد و بانشاط می شوند. متولدین فروردین افرادی آرمانگرا٬ مصمم و با اراده هستند و از احساسات گرایی خوششان نمی آید. هیچ کس نمی تواند مثل آنها قاطع و خشن باشد ولی در این حال کمتر کسی معصومیت و عاطفه آنها را دارد. آنها هرگز تحمل شکست را ندارند وبه گونه ای افراطی راجع به نتیجه نهایی هر چیز٬ از عشق گرفته تا مسابقه فوتبال٬ بسیار خوشبین هستند. آنها جنگجویان خوبی هستند و با مغز خود خیلی ماهرانه می جنگند. مخالفت دیگران و موانع و مشکلات برای آنها سرگرمی و مایه نشاط است و از آن لذت می برند. آنها هیچگاه منتظر موفقیت نمی نشینند بلکه با شتاب به سوی آن مید روند و به همین علت کمتر به دیگران وابسته اند.

متولدین اردیبهشت: صورتی

متولدین اردیبهشت خیلی به ندرت نگران می شود. هنگامی که کارها مطابق خواست او انجام نمی گیرد٬ اخم می کند اما عصبانی نمی شود! خویشتن داری و صبر از صفات ذاتی رنگ درونی اوست و به مدد همین خصوصیات کارهای خود را خیلی راحت انجام می دهد و چیزی نمی تواند مانع او شود. وفاداری و صداقت نسبت به خانواده و دوستان از صفات بارز اوست. همچنین به شجاعت و دلاوری او باید مدال طلا داد چرا که هیچکس مثل او نمی تواند این همه از خود مقاومت نشان دهد. ممکن است سمج و لجوج باشد ولی بردباری او مثال زدنی است.
متولدین خرداد: نقره ای
رنگ درونی متولدین خرداد آنها را به افرادی دلسوز٬ مهربان ٬ خونگرم و صادق تبدیل ساخته که حرکاتی سریع تر از بقیه ولی دلپذیر دارند. متولدین خرداد از کارهای یکنواخت و تکراری بدشان می آید و به همین علت کارهای روزانه باعث می شود که فکر کنند همچون پرنده ای در قفس اسیر شده اند. این افراد ذاتا بی قرار هستند و همواره در پی هیجان و تغییر و تنوع هستند و اگر در یک جا ثابت بمانند افسرده می شوند. آنها با مهارت های ذاتی خویش چنان در ذهن مخاطب طوفان به راه می اندازند که هیچ کس متوجه تغییر مسیر ذهن نمی شود و اینگونه است که می توانند به اسکیموها یخ بفروشند و به افراد بدبین رویا !
متولدین تیر : خاکستری
تیرگی رنگ درونی متولد تیر سبب می شود که گاهی اوقات بداخلاق شود. چنانچه از کسی ساعت را پرسیدید و با اخم جواب داد٬ یا در سر میز غذا از کسی نمکدان خواستید و با عصبانیت به شما پرخاش کرد احتمالا او یک متولد تیر است که دوباره دچار بدخلقی شده و از زمین و زمان بیزار است. در این حالت فکر نکنید که از دست شما عصبانی است بلکه او از دنیا ناامید شده است . این حالت او موقتی و گذراست و فورا به همان آدم دلنشین همیشگی تبدیل می شود. متولد تیر همچنین قوه تخیل پرقدرت خود را به خوبی تحت کنترل دارد و تمام حالات درونی خود و دیگران را فورا دریافت کرده و در حافظه قوی خود ثبت می کند.
متولدین مرداد: طلایی
رنگ درونی متولدین مرداد غروری شاهانه به او بخشیده به طوری که همیشه می تواند میزبان باشکوهی باشد. اوبه سختی می تواند حس برتری جویی خود بر دیگران کنترل کند و همواره رفتاری فخر فروشانه دارد او برعکس متولدین فرودین که اغلب سعی می کند از یک چاه خشک آب بیرون بکشد٬ انرژی خود را بیهوده تلف نمی کند و از همین رو یک سازمان دهند خوب است و به راحتی می تواند وظایف و اعمال خود را سامان دهد . هر گاه که از خودنمایی دست می کشد دستوراتی که صادر می کند بسیار موثر هستند .
متولدین شهریور : نارنجی
نخستین موضوعی که در مورد متولدین شهریور جلب توجه می کند آن است که وی طوری رفتار می کند که انگار مسأله مهمی درذهن خود دارد و او در تلاش است که آن را حل کند. یا گاهی اوقات احساس مبهمی به شما دست می دهد که انگار او از چیزی نگران است. این احتمال واقعاُ وجود دارد زیرا نگرانی برای او کاملاً طبیعی است و لبخند دلپذیر او همیشه مشکلات بزرگ او را مخفی می کند. این انسان کمال گرا را نمی توانید در محافل اجتماعی پیدا کنید. احتمال اینکه تا دیروقت شب در محیط کار او را بیابید بسیار بیشتر از آن است که در میهمانی او را ببینید!
متولدین مهر : آبی
رنگ آبی آسمانی فطرتی هنری به او بخشیده که از نور و موسیقی ملایم به شدت لذت می برد. تأثیر آرامش و هماهنگی بر سلامتی متولد مهر معجزه آساست. هنگامی که در بستر بیماری می افتد قرار گرفتن در محیط عاطفی و خواندن کتاب های دلپذیر تأثیر فوق العاده ای بر سرعت بهبود او خواهد گذاشت. متولد مهر در هنگام گفتگو با دیگران ابتدا تاجایی که می تواند وراجی می کند و بعد مشتاقانه به حرف های طرف مقابل خود گوش می دهد٬ در دعواهای دیگران همیشه نقش میانجی را بر عهده می گیرد و واضاع را آرام می کند و صلح و صفا برقرار می سازد.
متولدین آبان : سفید
چنانچه از یک متولد آبان بپرسید که می تواند به شما کمک کند یا نه٬ به سادگی می گوید: ((بله )) یا ((نه))! بنابراین اگر آدم احساس و زودرنجی هستید از او در هیچ موردی نظر خواهی نکنید زیرا او هر حقیقتی را رک و راست و بی رحمانه بر زبان می راند. درپاسخ هم می گوید که شما پرسیدید و او جواب داد. متولد آبان اصلاً اهل تملق گویی و دروغ بافی نیست یعنی منش خود را بالاتر از آن می داند که دست به چنین کاری بزند. بنابراین اگر شما در موردی تعریف کرد یقین داشته باشید که از صمیم قلب گفته و ارزش آن را بدانید.
متولدین آذر: بنفش
متولدین آذر اغلب اوقات شاد و خونگرم هستند. ولی هنگامی که از صمیمیت فطری آنها سوء استفاده شود آنگاه از کوره در می روند. عصیان علیه صاحبان قدرت و قوانین و مقررات دست و پاگیر در میان متولدین آذر شایع است. او هرگز از دعوا و در گیری فرار نمی کند و از کسی کمک نمی خواهد. همچنین متولدین آذر هرگز تحمل این را ندارد که کسی آنها را به ناذرستی و عدم صداقت متهم کند. یک اتهام غیر منصفانه و بیجا ممکن است خشم آنها را شعله ور کند٬ پس در نحوه بیان کلمات با متولدین آذر خوب دقت کنید چرا که آنها اول دست به عمل می زنند و بعد به عواقب آن می اندیشند !
متولدین دی: قهوه ای
رنگ قهوه ای٬ عملگرایی متولد دی را نشان می دهد. او برای حکمرانی اصلاً احتیاج ندارد که به خودنمایی بپردازد و ترجیح می دهد که دیگران جلو باشند و او قدرت پشت صحنه بماند. البته گاهی متولد دی از یاد می برد که بلند پروازی و جاه طلبی خود را مخفی نماید و تا موقعی که رئیس گروه نشود٬ دست به کار نمی زند. به یاد داشته باشید که متولد دی همیشه به گونه ای رفتار می کند که تصور می کنید که مانند پر نرم و بی آزار است اما در حقیقیت مانند میخ محکم و کوبنده است .
متولدین بهمن: زرد
متولدین بهمن ترکیبی از خونسردی٬ عملگرایی و بی ثباتی هستند و به نظر می رسد که با افراد همدلی دارند و فقط با چند کلمه صحبت می توانند اضطراب آنها را کاهش داده و آرامشان کنند. این توانایی آنها احتمالاً به خاطر سیستم عصبی قوی و پرتوان آنهاست. متولدین بهمن معمولاً در انزوای خواصی فرو می روند و مردم معمولاً به درستی آنها را درک نمی کنند زیرا به خوبی نمی توانند با دنیای خیالی و آرمانی آنها ارتباط برقرار کنند. متولدین بهمن علیرغم آنکه دوستان زیادی در اطراف خود دارند ولی دوستان صمیمی و نزدیک چندانی ندارند .

متولدین اسفند: سبز
رنگ بخشنده فطرت آنها سبب شده تا اصولاً عاری از هر نوع حرص و طمع باشند. سرشت دلپذیر٬ جذاب و در عین حال تنبل متولدین اسفند شما را تحت تأثیر قرار می دهد. او نسبت به همه قید و بندهایی که محدود کننده هستند بی اعتناست به شرط آنکه آزادی خیال پردازی را از او نگیرند و بتواند بنا به خواست خود زندگی کند. او همچنین در مقابل توهین ها٬ تهمت ها و نظرات دیگران نیز بی تفاوت است٬ بنابراین خیلی به ندرت ممکن است عکس العمل شدیدی از او ببینید. البته فکر نکنید که کلاً آدمی بی خیال است زمانی که احساساتش جریحه دار شود با زیرکی خاص خود به نیش و کنایه می پردازد و طرف مقابل را مورد ریشخند و استهزاء قرار می دهد

 

موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:30 | نویسنده : مهدی |

برای دفاع در مقابل انتقادی که از تو میکنند وقت تلف نکن

*

از افراد منفی دوری کن

*
 

به بهانه این که پولی برای فرزندانت به ارث بگذاری ناخن شکنی نکن

*
شرافتمند باش

*

از این که به دیگران بگویی چه طور کاری را انجام می دهند , اجتناب کنو در عوض به آنها بگ. چه

*

کاری باید انجام بگیرد. خواهی دید که آنها با راه حلهای خلاقشان تو را شگفت زده خواهند کرد

*

تمیز و آراسته باش

*

هرگز از به دست آوردن آن چه حقیقتا می خواهی ناامید نشو. کسی که آرزوهای بزرگ دارد بسیار قوی تر از کسی است که فقط واقعیت ها را در دست دارد

*

یادت نرود بالاترین نیاز عاطفی هر کس , مورد تحسین واقع شدن است

*

فرزندانت را ترغیب کن بعد از سن شانزده سالگی , کاری نیمه وقت پیدا کنند

*
vمتنی را که باید امضا کنی به دقت بخوان . یادت باشد که معمولا امضای بزرگ علامت دادن و امضای کوچک علامت گرفتن چیزی است

*
به دیگران فرصتی دوباره بده, اما نه سه باره

*
هرگز در هنگام خشم دست به عمل نزن

*
چیزهای کم اهمیت را تشخیص بده و سپس انها را نادیده بگیر

*
وضع و حالت خوبی داشته باش. هنرمند و با اعتماد به نفس وارد اتاق شو

*
هر کجا به پیش داروری و تبعیض برخوردی با آن مبارزه کن

*
از هر چه داری استفاده کن و نگذار در اثر بلا استفاده ماندن بپوسد

*
عاشق پیشه باش

*

بگذار دیگران بفهمند در چه مورد ایستادگی می کنی و در چه مورد استادگی نخواهی کرد


*

پیش از یافتن شغل تازه از شغلت استعفا نکن.

*

هرگز از کسی که چک حقوقت را امضا می کند انتقاد نکن. اگر از کارت راضی نیستیاستعفا کن

*

به طرز ارضا نشدنی ای کنجکاو باش. از کلمه های چرا زیاد استفاده کن

*

مردم را به قدرت قلبش اشان اندازه بگیر. نه به قدرت حساب بانگی شان

*

یاد بگیر چکه لوله آب دستشویی را تعمیر کنی

*

بهترین دوست همسرت باش

*
نگران نباش که مبادا نتوانی بهترین چیزها را به فرزندانت بدهی.بهترین آن چه را می توانی به آنها بده

*

شیر کم چربی بنوش

*

گوشت قرمز کم بخور

*

کیفیت یک محله از روی رفتار مردمی که در آن زندگی می کنند بسنج

*

نمک کم بخور

*

به کسی قبطه نخور

*

برای همه موجودات زنده احترام قائل باش

*

اتومبیلی را که امانت گرفته ای با باک پر پس بده

*

کاری را انتخاب کن که با ارزش های تو هماهنگی داشته باشد

*
vهر کاری از دستت بر می آید برای کار فرمایت انجام بده . این یکی از بهترین سرمایه گذاری های عمرت خواهد بود


موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:25 | نویسنده : مهدی |


بى خبرى , خوش خبرى
No news is Best news

 شتر ديدى , نديدى
You see nothing, You hear nothing

 عجله كار شيطان است
Haste is from the Devil

 کاچى به از هيچى
Somthing is better than nothing

 گذشتها گذشته
Let bygones be bygones

 مستى و راستى
There is truth in wine

 نوکه اومدبه بازار كهنه شد دل آزار
Out with the old,in with the new

 هر فرازى را نشيبى است
High places have their precipices

 هرکه ترسید مرد ,هركه نترسيد برد
Nothing venture , nothing have

 همه کاره و هیچكاره
Jack of all trades and master of none

 ارزان خرى , انبان خرى
Dont buy everything that is cheap

 آشپز كه دوتاشدآش يا شورميشه يا بينمك
Too many cooks spoil the broth

 انگار آسمون به زمين افتاده
It is not as if the sky is falling

 اندكى جمال به از بسيارى مال
Beauty opens locked doors

 آدم عجول كار را دوباره ميكنه
Hasty work, Double work

 آدم دانا به نشتر نزند مشت
A wise man avoids edged tools

 آدم زنده زندگى مى خواد
Live and let live

 آدم ترسو هزار بار مى ميره
Cowards die Many times Before Their Death

 كس نخاردپشت من جزناخن انگشت من
you want a thing done,do it yourself

 آب رفته به جوى باز نمى گردد
What is done can not be undone

 آب از سرش گذشته
It is all up with him

 آب ريخته جمع شدنى نيست
Dont cry over the spilled milk

 آب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم
we seek water in the sea

 آدم دانا به نشتر نزند مشت
A wise man avoids edged tools

 آدم زنده زندگى مى خواد
Live and let live

 آدم ترسو هزار بار مى ميره
Cowards die Many times Before Their Death

 كس نخاردپشت من جزناخن انگشت من
you want a thing done,do it yourself

 آب رفته به جوى باز نمى گردد
What is done can not be undone

 آب از سرش گذشته
It is all up with him

 آب ريخته جمع شدنى نيست
Dont cry over the spilled milk

 آب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم
we seek water in the sea


موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:24 | نویسنده : مهدی |


طالع بینی اسم

طالع بینی انسانها و شناخت خصیت آنها از روی حرف اول اسم آنان !!!

توجه : در این روش به دلیل وجود نداشتن حروف "گ.پ.چ.ژ"باید به جای این حروف معادل فارسی آنما را قرار دهید .مثال : (ژچ گ)=ج (پ)=ب
.

الف: خوش اخلاق و خوش رفتار و در باطن میانه رو و با همه ملاحظه کند و خونگرم میباشد و با همه کس زود صمیمی میشود ودر زندگی در جنگ و جدال و گفتگو به سر میبرد و پیراهن سیاه بر او نامبارک می باشد و محنت بسیار می کشد و هر چه را طلب کند زود بیابد و مریضی وی همیشه در باد قولنج گردن وپهلو می باشد.

ب : فردی خوش قیافه و زیبا وبا محبت و رفیق باز و همیشه مغرور و جیب او خالی و قدر مال دنیا را نداند.

ج : فردی باشد زیبا و خوش اخلاق وبا محبت و او همیشه از مریضی شکم رنج میبرد و این مریضی هر چند وقت یکبار اشکار میشود و دو وجه دارد یا سیاه چهره و قوی استخوان یا سفید پوست و بزرگ اندام و همیشه سرگردان واشفته می باشد و از کار خود حیران است

د: او فردی با دیانت و پر فکر وبشاش و زیبا چهره و جنگجو است و قدر مال دنیا را نمی داند و همیشه در حال ترقی می باشد

ه : او فردی است که همیشه اطرا فیان را امر ونهی کند و زیبا چهره وتند خو و اتشی مزاج و طبع او گرم میباشد

و: فردی است که همیشه به دیگران کمک می کند و گاهی مغرور میشود و زبان بد پشت سر او باشد و دیگران بدی او را میگویند

ز: زیبا و خوش اخلاق و با محبت و خونگرم و در هر کاری مقرراتی است و در زندگی برای او سحری می کنند و در زندگی شکست بزرگی می خورد و همیشه از درد سر و زانو در عذاب میباشد و نسبت به زندگی دلسرد می گردد و حیران و سر گردان میشود

ت: او فردی است خوش جهره و خوش اخلاق کم خواب و هرگاه مرتکب گناه میشود سریع توبه میکند و اگر دل کسی را برنجاند بسیار نگران و در پی ان است که دلجویی کند و همیشه احساس تنهایی عجیبی در خود دارد

ث: فردی است ثابت قدم و پر اراده و در هر کاری ثابت قدم می باشد خوش اخلاق و پر عقل است و پیشانی او پهن میباشد و در زندگی هرگز محتاج نخواهد شد

ح: او فردی زیبا و خوش اخلاق و حق گو و کینه ای و حرف را در دل نگه دارد و همیشه در بحث و جدل وجنگ به سر میبرد

خ: فردی است زیبا چهره با چشمانی درشت با محبت و مقرراتی و هر چه سعی میکند رزقش بسیار شود موفق نمی شود و او فردی است عشقی و تنبل و کاهل در کارها و باید این کار را ترک کند تا در زندگی موفق و سر بلند شود

ر: او فردی است خوش اخلاق میانه رو و اتشی و همیشه اطرافیان در پشت سر او بد گویی کنند و او فردی است طمعکار و زیبا چهره وخوش گذران و اگر ایمان خود را حفظ کند به هر مقام و منزلتی که بخواهد میرسد و دست او همیشه از پول دنیا تهی است

س : او فردی میباشد پر استعداد و با ذوق و سلیقه و همیشه بهترین اجناس را انتخاب می کند و بسیار مغرور ومتکبر میباشد و هر کاری که میل داشت انجام میدهد و با اطرافیان خود در نزاع و لجبازی بسر میبرد فردی باشد اتشی مزاج و همیشه در چشم اهل واعیان پر هیبت به چشم میاید

ش: او فردی است مشفق ومهربان و جنگجو و عصبانی و خونگرم و زبان او تلخ است و هر چه در دنیا به او ضرر برسد از دست و زبان خود میخورد و اگر زبان خود را نگه دارد از بلا محفوظ میماند و بسیار لجباز است

ص : فردی است حرف شنو و دهن بین و هرکس هر حرفی را با او در میان بگذارد سریع باور میکند نترس و خشن و خوش اخلاق و با محبت و همیشه در حال ترقی و فکر میباشد

ض : او فردی است خوش اخلاق و زیرک ودانا وکینه توز و همیشه نگرانی خود را در ظاهر بروز نمیدهد و پیشانی او پهن است و کمان ابرو دارد و در کارها بسیار دقیق میباشد و هرگز یاد خدا را فراموش نمی کند و به دنبال هر کار زشتی توبه می کند و فردی زرنگ است

ط :او فردی است پاک و خوش اخلاق و عشقی و خوش گذران و خو نگرم و پیراهن سیاه براو خوشایند نیست و دوستی بسیار میکند

ظ : او فردی است که ظاهر و باطنش یکی است و خشک ومقرراتی میباشد و اطرافیان پشت سر او بد گویی کنند و قدر مال دنیا را نداند و در سینه و اعضا خالی دارد که نشان اقبال است و دنبال دوست رود و خواهان ان است که با دوستان تفریح کند

ع : او فردی باشد بلند مرتبه و پر گذشت و خوش اخلاق و بخشنده و مقرراتی وخشک و او هرگز قدر مال دنیا را نمیداند و در دوستی با دیگران پاینده و متعصب و در اول زندگی رنج بسیار کشد و قدر مال دنیا را نداند

غ: زیبا چهره با گذشت و خشک و مقرراتی و احساس نا امیدی کند در فکر میرود و به گذشته واینده خود می اندیشد دانا وعالم است و زندگی را با صلح وصداقت دوست دارد

ف : او فردی است اتش مزاج و تند خو و جاهل و زیبا چهره و جنگ جو و خون گرم و نترس از ناحیه هر چند وقت یک بار مریض و رنج میکشد و در زندگی چند بار شکست میخورد ولی در اینده به مقام و منزلت خوبی میرسد

ق: فردی است قادر وتوانا و زیرک و دانا و در هر کاری نقشه بسیار میکشد و موفق میشود هم زیباست و هم خوش اخلاق و فردی است خوش گذران و قدر مال دنیا را نداند و گاه گاهی با ملایمت و یا خصومت برخورد میکند

ک: او فردی است زیبا وخوش اخلاق و زیرک و دانا و زیرک و خشک و مقرراتی و زبان او تلخ است و همیشه دیگران از زبان او در عذاب میباشند با یک کلمه حرف دیگران را برنجاند و همیشه در حال ترقی و فعالیت باشد

ل: فردی است زیبا چهره و خوش اخلاق و یکدنده و همیشه جدایی اختیار کند و غرور خاصی دارد قدر مال دنیا را نمی داند و همیشه متعصب اطرا فیان نزدیک خود میباشد

م : خوش اخلاق و با محبت و خون گرم ونترس و همیشه اطرافیان پشت سرش بد گویی کنند و در روبرو از او تعریف و تمجید کنند او فردی باشد خوش چهره و چشمان درشتی دارد و در کارهای خود همیشه کاهلی دارد و زود عصبانی میشود و سریع خاموش میشود عشقی میباشد و در تمام کارها تقاضای کمک کند

ن: او فردی است زیبا و خوش اخلاق و کینه توز و دم دمی مزاج میباشد گاهی اوقات بسیار خوب و گاهی اوقات بسیار بد و مقرراتی وخشک میشود همچون قاضی میباشد ودر حقوق خود ودیگران به میزان برخورد کند

ی :او فردی است پر فکر وزیبا و با هر کس در افتد بر او غالب گردد دم دمی مزاج میباشد و گاهی بسیار خوب و گاهی بسیار خشک و مقرراتی است او فردی است چهار شانه و از مریضی شکم گاه گاهی رنج میبرد


موضوعات مرتبط: طالع بینی

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:17 | نویسنده : مهدی |
تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 15:13 | نویسنده : مهدی |


پاته اووکادو کالیفرنیا


مواد لازم:

آووکادو: ۱ عدد

پیاز سفید ریز خرد شده: ۱ عدد

تخم مرغ پخته: ۲ عدد

سس مایونز: ۲ قاشق غذاخوری

سیر له شده:‌ ۱ حبه

زیتون سبز خرد شده: ۱ قاشق غذاخوری

نعناع تازه:‌ چند برگ

لیمو تازه: ۱ عدد

نمک و فلفل: به مقدار لازم

ترتیلا آرد گندم: یک عدد با قطر ۲۰ سانت

روش تهیه:

۱- هسته آووکادو رو  خارج کنید. با قاشق آووکادو رو از پوست جدا کنید و در یک ظرف بریزید. آب لیمو رو روش بریزید و با پشت قاشق له کنید.

۲- تخم مرغ پخته رو هم پوست بکنید به آووکادو اضافه کنید و خوب له و مخلوط کنید.

۳- حالا زیتون ریز خرد شده، سیر له شده، پیاز ریز خرد شده، سس و نمک و فلفل رو به مخلوط آماده شده اضافه کنید و خوب هم بزنید.

۴- نان ترتیلا آرد گندم رو ماده کنید و با دست به قطعات نا منظم که به اندازه یک لقمه باشن تکه کنید. البته این نظر منه که تکه ها نامرتب باشن. شما اگه خواستید میتونید به تکه های یک اندازه برش بدید.

۵- از مخلوطی که آماده کردیم رو تکه های نان میگذاریم و روش رو یک برگ نعناع میگذاریم و توی ظرف سرو میچینیم.

نکته: اگر که بخواهید این پاته رو به صورت رژیمی آماده کنید فقط کافیه که به جای مایونز از سس ماست (که به صورت آماده در سوپر مارکت ها هستن) یا از خود ماست استفاده کنید.


موضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 4:49 | نویسنده : مهدی |

خوراک مرغ اسپانیایی


اصل این غذا که نامش Chicken Enchilada هست، با نان ذرت تهیه میشه همچنین از فلفل چیلی در تهیه سس اون به مقدار زیاد استفاده میشه که به دلیل اینکه من این غذا رو به مقدار زیادی تغییر دادم، اسمش رو هم تغییر دادم.

مواد لازم برای ۵ عدد:

سینه مرغ فیله شده: نصف یک قطعه

هویج: یک عدد

گل کلم: ۱۰۰ گرم

پیاز: ۱ عدد

گوجه فرنگی: ۲ عدد متوسط

سیر: ۲ حبه

موسیر ترشی: چند تکه

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق مربا خوری

خامه: ۱ قاشق غذاخوری

پنیر پارمسان: یک قاشق غذاخوری

پنیر فیلا فیلا (یا هرنوع پنیر دیگر): ۱۰۰ گرم

نان لواش نرم: ۵ عدد دایره با قطر ۱۰ سانت

نمک و فلفل و روغن کنجد

روش تهیه:

۱٫مرغ رو به شکل مکعب های با قطر نیم سانت برش میزنیم. هویج را بسیار ریز خرد میکنیم اما از رنده استفاده نمیکنیم. گل کلم را به صورت گل های ریز در می آوریم و پیاز را هم به صورت نگینی خرد میکنیم.

۲٫ در تابه روغن کنجد را گرم میکنیم. سپس پیاز، گل کلم و هویج را اضافه میکنیم و کمی تفت میدهیم تا نرم شوند.

۳٫ شعله را زیاد کرده و مرغ ها را اضافه میکنیم و سریع هم میزنیم تا مرغ آب نیاندازد.

۴٫ پس از ۵ تا ۷ دقیقه، کمی رب اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم تا رب کاملا به خورد مواد برود. سپس شعله را خاموش کرده و پنیر پارمزان را اضافه میکنیم و هم میزنیم.

۵٫ نان ها را به صورت گرد برش زده و کنار میگذاریم. نان باید کاملا نرم باشد تا بتوان آن را پیچید.

۶٫ برای تهیه سس پوست گوجه فرنگی را میگیریم و به همراه سیر و موسیر در مخلوط کن ریخته و کاملا میکس میکنیم. (اگر خواستید از فلفل چیلی استفاده کنید در این مرحله اضافه کنید.)

۷٫ در تابه با حرارت متوسط کمی روغن ریخته و مخلوط گوجه را اضافه میکنیم. کمی میچرخانیم تا آب اضافه تبخیر شود. سپس خامه و فلفل قرمز اضافه میکنیم و هم زده و از روی شعله برمیداریم.

۸٫ یک پنجم از مواد را در وسط یکی از نان ها میریزیم و روی آن پنیر اضافه کرده و میپیچیم. همه مواد را به همین ترتیب آماده میکنیم.


 ۹٫ سس گوجه را روی نان ها ریخته و کمی پنیر روی سس اضافه میکنیم و درون فر یا مایکروفر که گریل آن را روشن کرده ایم به مدت ۱۰ دقیقه قرار میدهیم تا پنیر آب شده و نان هم حالت کرانچی پیدا کند.

پیشنهاد میکنم این غذا رو از دست ندید. طعم بسیار عالی داشت.

میتونید در ابعاد کوچکتر و به شکل لقمه های یک نفره برای پذیرایی عصرانه یا تولد و یا به عنوان پیش غذا استفاده کنید.


موضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 4:23 | نویسنده : مهدی |

سوپ مرغ و نودل خامه ای

مواد لازم برای ۲ نفر:

مرغ پخته و تکه شده: ۱۰۰ گرم

هویج: ۱ عدد متوسط

کرفس: یک ساقه متوسط

نخود فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری

پیاز: یک عدد متوسط

نودل یا ماکارونی ۱/۴: ۱۰۰ گرم

جعفری خرد شده: ۲ قاشق غذاخوری

خامه: ۲ قاشق غذاخوری

شیر: ۲ لیوان

کره: ۱ قاشق غذاخوری

آب مرغ: ۲ لیوان

عصاره مرغ: ۱ عدد

 روش تهیه:

۱٫ برای مرغ از هر بخشی میتونید استفاده کنید. من بال و گردن داشتم که گذاشته بودم برای درست کردن سوپ. اونها رو به همراه یک عدد پیاز، برگ بو، نمک و ۲ حبه سیر پختم و پوست بال رو گرفتم و گوشت هاش رو جدا کردم. آب مرغ رو برای داخل سوپ حتما نگه دارید.

۲٫ در فاصله پخت مرغ، کرفس و هویج رو که خرد کردید بگذارید حدود نیم ساعت بپزه. همین طور اگه از نخود فرنگی تازه استفاده میکنید بگذارید تا پخته بشه. من از کنسرو استفاده کردم.

۳٫ پیاز رو هم خلالی خرد کنید و در قابلمه و در کره آب شده روی حرارت متوسط تفت بدید تا نرم بشه.

۴٫ کرفس و هویج پخته شده رو در آبکش ریخته و سپس به پیاز در حال تفت دادن اضافه میکنیم. کمی تفت میدیم و بعد مرغ و نخود فرنگی رو هم اضافه میکنیم.

۵٫ آب مرغ رو به مخلوط سبزیجات اضافه میکنیم و اجازه میدیم کمی با هم بجوشند تا طعمشون به خورد هم بره.

۶٫ عصاره مرغ رو در کمی شیر گرم حل کنید و به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. سپس بقیه شیر و نودل یا ماکارونی نازک که از وسط دو نیم کردید رو هم اضافه کنید.

۷٫ ۱۰ دقیقه برای پخت نودل زمان میدیم و در آخر کار جعفری و خامه رو اضافه کرده و شعله رو خاموش میکنیم.

نکته: اگر سوپ شما بیشتر جوشید یا کلا سوپ آبدار تری دوست داشتید، میتونید به سلیقه خودتون از آب مرغ یا شیر یا به نسبت مساوی از هر دو استفاده کنید.

سوپ شما آماده است. طعمش خیلی خوب شده بود. پیشنهاد میکنم امتحان کنید.


موضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 4:7 | نویسنده : مهدی |

سس پستو

ن سس خوشمزه رو مطمئنا تو منوی خیلی از رستوران ها دیدید. البته به تنهایی نه. مثلا پیتزا با سس پستو یا پاستا با سس پستو یا خیلی غذاهای دیگه.

این سس میتونه یه چاشنی خوشمزه باشه که حتی روی نون تست بریزید و چند دقیقه توی فر بذارید تا طلایی بشه و عطر سیر و ریحان به همراه طعم گردو و روغن زیتون و طعم جادویی پارمزان به خورد نون بره. دیگه حالا فکرشو بکنید که روی پیتزا یا پاستا چقد عالی میشه.

راستی متاسفانه توی دسته بندی هام جایی به عنوان سس نیست. برای همین فعلا توی بخش نکات آشپزی و آشپزی ملل میذارم تا یه جای اختصاصی برای خودش درست کنم.

مواد لازم:

سیر: ۳ حبه

ریحان تازه: ۲ پیمانه

گردو: ۳ قاشق غذاخوری

روغن زیتون: نصف پیمانه

پنیر پارمزان: یک چهارم پیمانه

نمک و فلفل

روش تهیه:

۱- سیر رو داخل خرد کن بریزید تا کاملا ریز بشه.

۲- برگ های ریحان رو به همراه گردو و نمک و فلفل اضافه کنید و باز کاملا خرد کنید تا به حالت خمیری شکل در بیاد.

۳- در همین حین که خرد کن داره خرد میکنه، روغن زیتون رو کم کم اضافه کنید تا کاملا مخلوط بشن.

۴- وقتی که روغن هم تموم شد، در خرد کن رو باز کنید و پازمران رو هم اضافه کنید و با قاشق هم بزنید.

یکی از دوستان عکس پارمزان رو خواسته بودن. اینم عکسش. من از پارمزان پودری تا جایی که بتونم استفاده نمیکنم. اینجوری تازه تر و البته خوش طعم تره.

سس خوشمزه شما آماده است.

میتونید به مدت ۴ تا ۵ روز داخل یخچال نگه داری کنید. میتونید هم توی ظرف کاملا در بسته یا کیسه فریزر، به مدت بیشتری داخل فریزر نگهش دارید.


موضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 3:56 | نویسنده : مهدی |

این یه ته چین تقریبا جدید، و خوشمزه است. اگه بادمجان دوست داشته باشید، از این ته چین حتما خوشتون میاد.

مواد لازم:

برنج: ۳  پیمانه

پیاز سرخ کرده: یه دونه بزرگ

قارچ: ۱۵۰ گرم (حدودا ۱۲ تا متوسط)

تخم مرغ: یک دونه

ماست: یک پیمانه

روغن مایع: نصف پیمانه

بادمجان: سه تا متوسط

زعفران آب کرده

نمک و فلفل

زرشک برای تزئین

روش تهیه:

بادمجان ها رو بعد از اینکه پوست کندید، حلقه کنید و توی آب نمک خیس کنید تا هم تلخیش گرفته بشه و هم نمکی. توی این مدت پیاز رو خرد کنید و سرخ کنید. قارچ رو هم خرد کنید و با آبلیمو تفت بدید تا رنگش سفید بمونه. نمک یادتون نره.

بعد هم بادمجان رو سرخ کنید و کنار بذارید (ترجیحا روغنش رو بگیرید.)

برنج آبکش کردن رو هم که همه بلدن. حالا یه بار دیگه میگم. اول برنج رو با آب نیم گرم حدود ۲ ساعت خیس کنید. بعد یه مقدار آب توی قابلمه بریزید و بگذارید که جوش بیاد. بعد، برنج رو توش بریزید و نمک هم اضافه کنید (به ازای هم پیمانه برنج، یک قاشق غذا خوری نمک). مدت زمانی که توی آب باید باشه، متفاوته. اما زمانی که دور دونه برنج نرم بود و وسطش سفت بود، زمان مناسب برای آبکش کردنه.

حالا تخم مرغ رو با ماست و روغن مایع و زعفران مخلوط کنید و یک سوم از برنج رو درون این مخلوط بریزید و هم بزنید. اگه روغن مخلوط شده کافی باشه، دیگه احتیاجی نیست که کف قابلمه روغن اضافه بریزید.

حالا این مایع رو کف قابلمه بریزید و روش بادمجان های حلقه شده رو قرار بدید.

برنج سفید بریزید و روش قارچ و پیاز سرخ شده بریزید و بقیه برنج رو روی این موارد بریزید و بگذارید روی حرارت زیاد.

زمانی که صدای روغن رو شنیدید، حرارت رو کم کنید و در آخر هم یه دمکنی روی در قابلمه بذارید تا آب داخل برنج نریزه. بعد از حدود نیم ساعت ته چین آماده هست. ۵ دقیقه آخر، حرارت رو زیاد کنید تا ته چینتون خوش رنگ بشه.

در آخر هم با زرشک و پیاز سرخ شده تزئینش کنید


موضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 3:39 | نویسنده : مهدی |

مواد لازم:

بادمجان: یکی (قلمی باشه و از قسمت بالاییش استفاده کنید که بدون تخمه باشه.)

کدو: یکی(هم اندازه بادمجان باشه.)

پیاز: یکی

سیر: دو حبه

گوجه فرنگی: دوتا

فلفل دلمه ای: نصف یه دونه

نمک و فلفل و سبزیجات معطر تازه

مواد سس:

گوجه فرنگی

نمک

فلفل

سیر و پیاز تفت داده

روش تهیه:

بادمجان و کدو و گوجه فرنگی و پیاز رو حلقه ای خرد کنید.

همشون رو خیلی مرتب توی تابه با روغن خیلی خیلی کم به مدت خیلی خیلی کم تفت بدید. اصلا لازم نیست که برشون گردونید. فقط در این حد یکم ازون حالت خامی در بیاد. البته آخرش من به این نتیجه رسیدم که میشه اصلا تفت نداد.
این مواد رو کنار بگذارید. نمک هم یادتون نره.

توی ظرفتون، فلفل دلمه ای خرد شده، سیر خرد شده و یکم از پیاز رو با هم دیگه تفت بدید. و وقتی که یکم نرم شدن از تابه خارج کنید و کنار بذارید.

حالا وقت چیدن ه. میتونید از یه ظرف پیرکس کوتاه استفاده کنید که با همون ظرف سرو کنید. من این بار از یه تابه کوچیک استفاده کردم که یکم هم روغن توش ریختم. اول یه برش گوجه، بعد یه برش کدو، یه برش بادمجان و یه برش پیاز و همین ترتیب رو ادامه بدید. فقط پیاز رو یه خط درمیون استفاده کنید.

 وقتی که چیدن کامل شد، سیر و فلفل دلمه ای و پیاز تفت داده شده رو گوشه ها یا مرکز مواد بریزید. یه دسته کوچیک سبزی معطر شامل ترخون، نعناع و هر چی که دوست داشتید هم روی مواد بذارید. یکم آب (خیلی کم) اضافه کنید، در ظرف رو ببندید و روی حرارت بذارید.وقتی که صدای آب رو شنیدید، حرارت رو کم کنید (خیلی خیلی کم یا حتی از شعله پخش کن استفاده کنید.) تا کاملا مواد پخته شن.
هر زمان که حس کردید آب غذا تموم شده، یه ته استکان آب اضافه کنید و باز درش رو ببندید (آب رو یه دفعه اضافه نکنید.) حدود ۳۰ دقیقه زمان لازمه تا غذا پخته بشه.

توی این مدت یه سس گوجه فرنگی درست کردم. به این ترتیب که:

چند تا گوجه فرنگی رو حدود ۵ دقیقه توی آب جوش انداختم و بعد توی آب سرد. پوستش رو گرفتم و توی یه ظرف به همراه یکم آب، حدود ۵ دقیقه پختم (تازمانی که گوجه ها کاملا له بشن). وقتی آبش تموم شد پیاز و سیر تفت داده رو اضافه کردم یکم هم روغن زدم و چند دقیقه مواد رو با همدیگه تفت دادم.

بعد که غذا کاملا پخته شد، سبزی ها رو از روش برداشتم و به همراه سس سرو کردم.

نکته ۱: این غذا رو میتونید با نان یا با سیب زمینی پخته سرو کنید. من که خالی خالی خوردم.

نکته ۲: این مقداری که من گفتم برای ۲ نفر به عنوان غذای اصلی کافیهموضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 3:24 | نویسنده : مهدی |


 موسکا

مواد لازم


بادنجان ورقه‌ای شش عدد
گوشت چرخ‌كرده 50 گرم
سیب‌زمینی آب‌پز سه عدد
فلفل دلمه‌ای خردشده سه عدد
پنیرپیتزا یك بسته
رب گوجه‌فرنگی چهار قاشق غذاخوری
روغن مایع، نمك، فلفل و آویشن به میزان لازم
ژامبون خردشده 150 گرم
قارچ 150 گرم
پیاز خردشده یك عدد
سیر رنده شده یك عدد
سس سفید دو پیمانه

mooska_400

طرز تهیه

پیاز خرد شده را به همراه سیر رنده‌شده با مقداری روغن مایع تفت می‌دهیم تا سبك شود سپس گوشت، رب گوجه‌فرنگی، قارچ، ژامبون و فلفل دلمه‌ای را اضافه می‌كنیم. آن‌گاه نمك، فلفل و آویشن را به آن اضافه كرده و تفت می‌دهیم و شعله را خاموش می‌كنیم. در این لحظه سیب‌زمینی را له كرده و نیمی از آن را داخل مواد می‌ریزیم و باقی‌مانده آن را با سس سفید مخلوط می‌كنیم. بعد ظرف را چرب كرده، سس سفید را ته ظرف ریخته و صاف می‌كنیم، روی آن بادنجان ورقه‌شده را می‌چینیم سپس روی آن مواد را ریخته و صاف می‌كنیم آن‌گاه سس سفید و پنیر پیتزای رنده‌شده را روی آن می‌ریزیم و داخل فر با دمای 180 درجه سانتی‌گراد قرارداده تا سطح غذا طلایی شو


موضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 3:16 | نویسنده : مهدی |


مواد لازم:
تخم‌مرغ= چهار عدد
شکر= یک و نیم پیمانه
شیرو روغن و گردو= از هر کدام یک پیمانه
بیکینگ ‌پودر= نصف قاشق چایخوری
وانیل= ۱/۴قاشق چایخوری
پودر کاکائو= دو قاشق سوپخوری
آرد= دو و نیم پیمانه
آب پرتقال= دو پیمانه
شکلات تخته‌ای سفید= ۱۵۰ گرم
ترافل کاکائویی برای تزئین= به میزان لازم
طرز تهیه:
تخم‌مرغ و شکر را پنج دقیقه زده تا کرم رنگ و حجیم شود. شیر و روغن را به آن اضافه کرده و در حد مخلوط شدن بزنید. آرد، بیکینگ‌پودر و پودر کاکادو را با هم الک کرده و با وانیل به مواد اضافه و هم بزنید. گردو را خرد کرده و با مواد مخلوط کنید. قالب را چرب کرده و مایه کیک را در آن ریخته و در فر ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد ۴۵ دقیقه قرار دهید. بعد از پخت با خلال دندان چند سوراخ روی کیک ایجاد کرده و آب پرتقال را در تمام سطح کیک ریخته و اجازه دهید به خورد آن برود. شکلات سفید را به صورت بن‌ماری ذوب کرده و روی سطح کیک بمالید و در آخر ترافل را روی آن بپاشید.


موضوعات مرتبط: کیک ها دسرها خوراکها

تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 3:9 | نویسنده : مهدی |
 

استون هنج در گذر زمان

 استون هنج در دشتهای جنوب انگلستان در دو مایلی روستای «آمسبوری» در «ویلشایر» مکانی در 145 کیلومتری غرب لندن واقع شده است.
این بنا یکی از بناهای بزرگ سنگی است که توسط مردم باستان در اروپا ساخته شده‌. سازندگان استون هنج، از سال 3100پیش از میلاد، سنگهای این بنا را به شکل چند دایره تو در تو، در مکان فعلی آن کار گذاشتند. احتمالا سازندگان از این دایره‌های سنگی برای مشاهده حرکات خورشید، ماه و ستارگان که در آن زمان طی مراسم مذهبی مورد پرستش قرار می‌گرفتند، استفاده می‌شده‌است. سنگهایی شبیه به آنچه که در این بنا به کار رفته، در مناطق دیگر مانند کارناک فرانسه و نیوگرنج ایرلند، یافت شده‌است.
استون‌هنج از دو دایره‌سنگی متحد‌المرکز تشکیل شده است که ارتفاع سنگ‌های دایره درونی آن به 6 متر و وزن‌شان به حدود 50 تن می‌رسد. به عقیده کارشناسان، استون‌هنج در چند مرحله و در یک بازه زمانی هزارساله، از 2 هزار تا 3هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساخته شده است. برخی از متخصصان بر این باورند که این حلقه بزرگ سنگی در استون هنج برای نظارت و همچنین به عنوان معبدی برای ستایش کردن به کار می رفته است. آنها به خاطر وضعیت قرار گرفتن سنگ بزرگ به نام «سنگ هیل» (سنگ پاشنه) که 6متر 20 پاارتفاع دارد و 35  تن وزن آن است.
متخصصان بر این باور هستند هنگامی که در زمان تغییر تابستان 22 ژوئن، طولانی ترین روز سال، خورشید طلوع می کند، به سنگ هیل می تابد و یک سایه بلند بوجود می آید که تدریجا از مرکز بنا عبور می کند. این امر ثابت می کند که استون هنج بر اساس دستورات نجومی ساخته شده است و اهداف مذهبی داشته است.
ساخت استون‌هنج در زمان خود یک شاهکار مهندسی و مستلزم انگیزه، وقت و نیروی انسانی بالایی بوده است. با این حال تا امروز دلیل ساخت استون‌هنج روشن نشده است، هر چند تئوری‌های زیادی در مورد کاربرد و دلیل ساخت این دوایر سنگی وجود دارد که هنوز هیچ یک از آن‌ها به یقین ثابت نشده‌اند.
اولین مرحله شامل هنج، یک کانال گرد با یک ساحل خاکی در درون آن بود. تقریبا یک هزار سال پیش، در طول مرحله دوم، کارگران دو حلقه متحد المرکز از سنگها را در مرکز بنای اصلی بلند کردند. احتمالا برای آن از 80 قطعه سنگ آتشفشانی باریک، به نام سنگ آبی استفاده نمودند.
سنگ آتشفشانی بیشتر از کریستالهای سنگ چخماق تشکیل می‌شدند و به نظر می‌رسد آنها را از معادن کوههای پرسلی در دایفد، و از به آنجا آورده باشند. فاصله این منطقه تا استون هنج 217 کیلومتر یا 135 مایل است. احتمالا یک تیم از کارگران سنگهای 5/4تنی را بوسیله قایق در بیشتر طول راه حمل کرده‌اند. احتمالا سپس آن سنگها را به ساحل کشیده‌اند.

 

سومین مرحله از ساخت این بنا در سال 2000قبل از میلاد شروع شد. سنگهای آبی با 80 قطعه سنگهای سیاه بزرگ مرکزی به نام «سارسین» تعویض شدند. اینها همان سنگهای معروف هستند که امروزه هم دیده می‌شوند. این سنگها از ناحیه اطراف مارل بورو داون به آنجا آورده شدند، اما حمل آنها هم حتی مشکلتر از سنگهای آبی بود. وزن آنها تا56 تن می‌رسید و هر کدام را باید بوسیله گروهی از مردان روی زمین می‌کشیدند.
بیشتر سنگهای سارسین به شکل یک حلقه در کنار هم چیده شدند. پنج «تریلیتون» نیز در داخل حلقه قرار گرفتند که از 2 سنگ ایستاده که روی آنها یک سنگ افقی قرار می‌گرفت، تشکیل می‌شدند. امروزه فقط 3 تریلیتون باقی مانده‌است.
حرکت دادن سنگ‌های عظیم الجثه به محل استقرارشان، یک کار بسیار عظیم بود. یک مطالعه نشان می‌دهد که یک هزار نفر در مدت 3 هفته می‌توانستند فقط یک قطعه را به استون هنج حمل کنند. حتی با استفاده از چنین نیروی کار عظیمی، ساخت قسمت مرکزی بنا بیش از ده سال طول می‌کشید.
در عین حال بررسی‌های علمی در مورد استون‌هنج نیز ادامه دارد و هر روز فرضیات جدیدی درباره چگونگی و علت ساخت این بنای سنگی منحصر به فرد مطرح می‌شود. با این وجود هنوز هیچ یک از این تئوری‌ها نتوانسته‌اند توضیحی قانع‌کننده و همه‌جانبه در مورد استون‌هنج فراهم کنند و به این ترتیب راز این محوطه باستانی 5 هزارساله تا امروز سر به مهر باقی مانده است.
استون هنج در گذر زمان
3100 قبل از میلاد
اولین مرحله از استون هنج شامل خندق حلقه ای با یک کناره در داخل، ساخته شد. یک حلقه از 56 سوراخ(امروزه آنها را سوراخهای اوبری می نامند)در درون ساحل (کناره)ایجاد شد. سنگ هیل در شمال شرقی استون هنج بر پا شد.
2500 قبل از میلاد
محل دفن در نیوگرنج در ایرلند ساخته شد.
2100 قبل از میلاد
مرحله دوم استون هنج (استون هنج)ساخته شد. ساختار اولیه توسط یک سلسله سنگهای آبی دایره شکل مشخص می گردد.
1800 ـ 2000 قبل از میلاد
سنگهای ایستاده و ردیف شده در یک خط در فرانسه و جزیره کرس ظاهر می شوند.
2000 قبل از میلاد
کار ساخت مرحله سوم (استون هنج)آغاز می گردد.
1900 قبل از میلاد
سنگهای سارسین بزرگ در استون هنج بر افراشته می شوند.
1500 قبل از میلاد

سنگهای آبی در استون هنج کار گذاشته می شوند. آخرین مرحله استون هنج به پایان می‌رسد.
اسرار استون‌هنج
 
" استون هنج " یکی از مراکز باستانی جهان است که بسیاری از محققان درباره آن اختلاف نظر دارند . بعضی این بنا را برای شناسائی روزها و مشخص شدن اعتدال روزهای بهار و پائیز میدانند . بعضی این مکان را برای قربانی دادن و قربانی شدن میدانند.. شاید بهتر باشد مطلب امروز را دنبال کنیم تا شما قضاوت کنید, اما به این نکته توجه کنید " استون هنج " تنها مکان سنگی به این شکل در دنیا نیست و همین باعث شده تا تئوریهای مختلفی مطرح شود .
دوایر سنگی" استون‌هنج " یکی از عجایب جهان باستان و از مشهورترین محوطه‌های باستانی امروز جهان است که از سال 1986 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده ست .
قدمت این محوطه باستانی که در دشت" سالزبری "در" ویلت‌شایر" انگلستان واقع شده است، به عصر نوسنگی و عصر مفرغ برمی‌گردد. "استون‌هنج" از دو دایره‌سنگی متحد‌المرکز تشکیل شده است که ارتفاع سنگ‌های دایره درونی آن به 6 متر و وزن‌شان به حدود 50 تن می‌رسد . به عقیده کارشناسان،" استون‌هنج" در چند مرحله و در یک دوره زمانی هزارساله، از 3 هزار تا 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساخته شده است. ساخت "استون‌هنج" در زمان خود یک شاهکار مهندسی و مستلزم انگیزه، وقت و نیروی انسانی بالایی بوده است. با این حال تا امروز دلیل ساخت "استون‌هنج" روشن نشده است، هر چند تئوری‌های زیادی در مورد کاربرد و دلیل ساخت این دوایر سنگی وجود دارد که هنوز هیچ یک از آن‌ها به یقین ثابت نشده‌اند. دایره بیرونی "استون‌هنج "که قطر آن به 115 متر می‌رسید، از سنگ‌های نسبتاً کوچکتری ساخته شده است و دو شکاف که به عنوان ورودی عمل می‌کرده‌اند، در شمال شرقی و جنوب آن قرار دارد. در قرن هفدهم،" جان اوبری"، باستان‌شناس انگلیسی در لبه درونی این دایره، 56 گودال کشف کرد که به نام خود او مشهور شدند. بر اساس یک نظریه، این گودال‌ها احتمالاً روزی الوارهایی را به صورت ایستاده در خود جای داده بودند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این فرضیه را تایید کند به دست نیامده است. دایره درونی" استون‌هنج" در حدود هزار سال بعد ساخته شده است. در این زمان حدود 74 تخته سنگ عظیم که وزن بعضی از آن‌ها به 50 تن می‌رسید، از کوه‌های" مارلبرو داون" در فاصله‌ 30 کیلومتری شمال "استون‌هنج" به این محل آورده شدند. از این تعداد 30 تخته سنگ دایره درونی به قطر سی‌متر را تشکیل می‌دهند، 29 تخته سنگ به صورت افقی روی این تخته‌سنگ‌های ایستاده قرار گرفتند و 15 تخته‌سنگ آخر هم که از بقیه سنگ‌ها عظیم‌تر هستند، به شکل یک نعل اسب درون این دایره دوم قرار گرفتند . مطالعات کارشناسی که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد برای انتقال این سنگ‌های 50 تنی از "مارلبرو داون" به محل فعلی‌شان، باید لااقل 600 مرد قوی‌هیکل در عملیات انتقال این سنگ‌ها شرکت می‌کردند . در طول سال‌های گذشته، ساخت این بنای سنگی عظیم به اقوام مختلفی نسبت داده شده است، اما قوم سازنده "استون‌هنج" تا امروز هنوز مشخص نشده است. بر اساس پرطرفدارترین نظریه، ساخت" استون‌هنج" توسط اقوام ‌نوسنگی در حدود 5 هزار سال پیش آغاز شد و بعدها توسط قوم دیگری که به تازگی شکوفا شده بود، ادامه یافت. برخی کارشناسان احتمال می‌دهند این قوم دوم که به قوم" بیکر " مشهور شده‌اند، از قسمت قاره‌ای اروپا به انگلستان آمده باشند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این نظریه را تایید کند به دست نیامده است." استون‌هنج" و ستاره‌شناسی در جهان باستان نخستین مطالعات علمی در" استون‌هنج" در سال 1740 میلادی توسط" ویلیام استاکرلی" صورت گرفت. "استاکرلی" نخستین نقشه دقیق از استون‌هنج را تهیه کرد و با مطالعه این نقشه متوجه ارتباط احتمالی این بنا حرکت خورشید و ستارگان شد . "استون‌هنج" در جهت شمال‌شرقی ـ جنوب‌غربی ساخته شده است و احتمالاً سازندگان آن هنگام ساخت آن قصد پیش‌بینی نقاط اعتدال بهاری و پاییزی (زمانی که طول روز شب با یکدیگر یکسان می‌شود) و نقاط انقلاب تابستانی و زمستانی (بلندترین روز و بلندترین شب سال) را داشته‌اند* . بنا بر مطالعات انجام شده در" استون‌هنج"، در نقطه انقلاب تابستانی، یعنی روز 21 ژوئن، خورشید از شمالی‌ترین بخش دایره بیرونی طلوع می‌کند و نخستین اشعه‌های آن درست از میان نعل اسب درونی رد می‌شود. به گفته کارشناسان، بسیار بعید است که چنین چیزی صرفاً بر اثر تصادف به وجود آمده باشد . اما داغ‌ترین بحث و جدل‌های علمی پس از چاپ کتاب رمزگشایی از" استون‌هنج"، نوشته "جرالد هاوکینز"، ستاره‌شناس انگلیسی در سال 1963 درگرفت." هاوکینز" در کتاب خود بر ارتباط" استون‌هنج" با حرکت ستارگان و نقاط اعتدالین و انقلابین تاکید کرد و گفت که از استون‌هنج در دوران باستان برای پیش‌بینی کسوف و خسوف خورشید و ماه استفاده می‌شده است. اما این نظریه در سال‌های اخیر و از سوی باستان‌شناسان و کارشناسانی چون "ریچارد اتکینسن" رد شده است .
نخستین حفاری‌های علمی در "استون‌هنج" در اواخر قرن هجدهم میلادی توسط "ویلیام کانینگتن" و "ریچارد کالت‌هور" صورت گرفت. در سال 1798 گودال زیر یکی از تخته‌سنگ‌های دایره درونی را که سقوط کرده بود مورد مطالعه قرار داد و در سال 1810، با بررسی یکی از تخته‌سنگ‌ها متوجه شدند که این تخته‌سنگ در ابتدا ایستاده بوده است و در سال‌های اخیر سقوط کرده است . در حدود سال 1840، "چارلز داروین"، دانشمند مشهور، از خانواده "آنتروبوس" که آن زمان مالکیت "استون‌هنج" را در اختیار داشت اجازه گرفت تا برای بررسی تئوری خود در زمینه نقش کرم‌های خاکی در تخریب محوطه‌های باستانی در "استون‌هنج" به حفاری‌های محدودی دست بزند . در شب تحویل سال 1900 میلادی، یکی دیگر از تخته‌سنگ‌های عظیم دایره درونی افتاد و خانواده "آنتوبوس"، یک مهندس معدن به نام" ویلیام گاولند" را مامور کردند تا این تخته‌سنگ را به حالت اولش برگرداند. " ویلیام گاولند " به رغم آن که هیچ تجربه‌ای در زمینه باستان‌شناسی نداشت، در طول حفاری‌های خود یکی از دقیق‌ترین و جامع‌ترین گزارش‌های مربوط به عملیات صورت گرفته در" استون‌هنج" را تهیه کرد . اما بزرگترین حفاری باستان‌شناسی در" استون‌هنج" پس از انتقال مالکیت این محوطه باستانی به دولت انگلستان، در سال 1919 و توسط "ویلیام هاولی" و دستیارش "رابرت نیوال" صورت گرفت. بزرگ‌ترین نتیجه حفاری‌های هاولی و نیوال که تا سال 1926 به طول انجامید، روشن شدن این نکته بود که" استون‌هنج" بر خلاف آن چه تا آن زمان تصور می‌شد در چند مرحله و در طول یک دوره زمانی طولانی ساخته شده است . تحقیقات" ریچارد اتکینسن"، "استوارت پیگات" و" مارکوس استون" که در دهه 1950 میلادی و تحت نظر انجمن عتیقه‌شناسان انگلستان صورت گرفت، زمان‌بندی نسبتاً دقیق مراحل مختلف ساخت "استون‌هنج" را که تا امروز نیز معتبر باقی مانده است، آشکار کرد ." استون‌هنج" در دوران معاصر و امروز یکی از بزرگترین جاذبه‌های فرهنگی و توریستی کشور انگلستان است، به طوری که سالانه نزدیک به یک میلیون توریست انگلیسی و خارجی از این محوطه باستانی دیدن می‌کنند . در سال‌های اخیر، عبور اتوبان " a303" از نزدیکی "استون‌هنج" و ترافیک سنگین این اتوبان، باعث به خطر افتادن تمامیت و منظر استثنایی این محوطه در میان دشت "سالزبری" شده است . در حال حاضر، بنیاد میراث انگلستان مشغول مطالعه طرح‌هایی در مورد عبور جاده از یک تونل زیرزمینی و ساخت یک مرکز توریستی در مجاورت "استون‌هنج" است که هنوز هیچ‌کدام از این طرح‌ها قطعی نشده‌اند . در عین حال بررسی‌های علمی در مورد" استون‌هنج" نیز ادامه دارد و هر روز فرضیات جدیدی درباره چگونگی و علت ساخت این بنای سنگی منحصر به فرد مطرح می‌شود. با این وجود هنوز هیچ یک از این تئوری‌ها نتوانسته‌اند توضیحی قانع‌کننده و همه‌جانبه در مورد "استون‌هنج" فراهم کنند و به این ترتیب راز این محوطه باستانی 5 هزارساله تا امروز سر به مهر باقی مانده است .
اما نکته که باعث شده باستان‌شناسان و محققان بیشتر از همیشه به اسرارامیز بودن این بناها فکر کنند – بناهای مشابه ای است که در اروپا در اسیا و در امریکای جنوبی بچشم میخورد . ایا ارتباطی بین این بناهای دور افتاده از هم وجود دارد . اجازه دهید به این سئوال در مطالب اینده بپردازیم . اما برای اشنایی شما به تعدادی از انها اشاره می کنیم . 1 – منهیر یا من هیرز - در نزدیکی «سارناک» - منطقه ای در فرانسه - ردیف هایی از این سنگ های ایستاده دیده می شود که «من هیرز» نام دارد. ردیف این سنگ ها بیشتر از سه کیلومتر ادامه دارد. به نظر می رسد بخش های دهم، یازدهم و سیزدهم در دوره های مختلف ساخته شده اند، اما سازنده ها، آنها را طوری کنار هم قرار داده اند که در عین حال به هم مربوط هم هستند. این بخش ها فضای محوطه را طوری سازمان داده اند که توجه بیننده به دایره هایی جلب می شود. 2- نیوگراند – در این محیط زیبا که توریستهای بسیاری از ان دیدن می کنند , دایره ای بزرگ که در اطرافش سنگهای غول پیکر چیده شده است . 3 – جزیره مالت – در اینجا هم سنگهای عظیم به شکل دایره بچشم میخورد . 4- قاره امریکا -در قاره امریکا جنوبی بیش از 28 سنگ چین دایره ای وجود دارد که وزن بعضی از سنگها بیش از 35 تن است .
* به این سنگ های میانی غول آسا " مگالیتز" میگویند . این واژه از دو واژه یونانی «مگاس» به معنای بسیار بزرگ و «لیتوس» به معنای سنگ تشکیل شده است. مگالیتز ها، یا همین سنگ های غول آسای میانی استون هنج، به شکل یک نعل اسب در کنار هم قرار گرفته اند و به این ترتیب در میان حلقه بزرگتر یک محور را مشخص کرده اند. اگر در امتداد این محور یک خط بکشیم و آن را ادامه بدهیم به نقطه ای می رسیم که خورشید در بلند ترین روز سال (روز اول تابستان) طلوع می کند. بقیه سنگ ها طوری کنار هم قرار گرفته اند که جهت غروب خورشید را در کوتاه ترین روز سال (روز اول زمستان) نشان می دهند و بقیه سنگ ها هم جهت های مختلف طلوع ماه را در شب های مختلف ماه نشان می دهند.

معمای استون‌هنج

 

استون هنج " یکی از مراکز باستانی جهان است که بسیاری از محققان درباره ان اختلاف نظر دارند . بعضی این بنا را برای شناسائی روزها و مشخص شدن اعتدال روزهای بهار و پائیز میدانند . بعضی این مکان را برای قربانی دادن و قربانی شدن میدانند.. شاید بهتر باشد مطلب امروز را دنبال کنیم تا شما قضاوت کنید, اما به این نکته توجه کنید " استون هنج " تنها مکان سنگی به این شکل در دنیا نیست و همین باعث شده تا تئوریهای مختلفی مطرح شود .

دوایر سنگی" استون‌هنج " یکی از عجایب جهان باستان و از مشهورترین محوطه‌های باستانی امروز جهان است که از سال 1986 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است . قدمت این محوطه باستانی که در دشت" سالزبری "در" ویلت‌شایر" انگلستان واقع شده است، به عصر نوسنگی و عصر مفرغ برمی‌گردد. "استون‌هنج" از دو دایره‌سنگی متحد‌المرکز تشکیل شده است که ارتفاع سنگ‌های دایره درونی آن به 6 متر و وزن‌شان به حدود 50 تن می‌رسد . به عقیده کارشناسان،" استون‌هنج" در چند مرحله و در یک دوره زمانی هزارساله، از 3 هزار تا 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساخته شده است. ساخت "استون‌هنج" در زمان خود یک شاهکار مهندسی و مستلزم انگیزه، وقت و نیروی انسانی بالایی بوده است. با این حال تا امروز دلیل ساخت "استون‌هنج" روشن نشده است، هر چند تئوری‌های زیادی در مورد کاربرد و دلیل ساخت این دوایر سنگی وجود دارد که هنوز هیچ یک از آن‌ها به یقین ثابت نشده‌اند. دایره بیرونی "استون‌هنج "که قطر آن به 115 متر می‌رسید، از سنگ‌های نسبتاً کوچکتری ساخته شده است و دو شکاف که به عنوان ورودی عمل می‌کرده‌اند، در شمال شرقی و جنوب آن قرار دارد. در قرن هفدهم،" جان اوبری"، باستان‌شناس انگلیسی در لبه درونی این دایره، 56 گودال کشف کرد که به نام خود او مشهور شدند. بر اساس یک نظریه، این گودال‌ها احتمالاً روزی الوارهایی را به صورت ایستاده در خود جای داده بودند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این فرضیه را تایید کند به دست نیامده است. دایره درونی" استون‌هنج" در حدود هزار سال بعد ساخته شده است. در این زمان حدود 74 تخته سنگ عظیم که وزن بعضی از آن‌ها به 50 تن می‌رسید، از کوه‌های" مارلبرو داون" در فاصله‌ 30 کیلومتری شمال "استون‌هنج" به این محل آورده شدند. از این تعداد 30 تخته سنگ دایره درونی به قطر سی‌متر را تشکیل می‌دهند، 29 تخته سنگ به صورت افقی روی این تخته‌سنگ‌های ایستاده قرار گرفتند و 15 تخته‌سنگ آخر هم که از بقیه سنگ‌ها عظیم‌تر هستند، به شکل یک نعل اسب درون این دایره دوم قرار گرفتند . مطالعات کارشناسی که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد برای انتقال این سنگ‌های 50 تنی از "مارلبرو داون" به محل فعلی‌شان، باید لااقل 600 مرد قوی‌هیکل در عملیات انتقال این سنگ‌ها شرکت می‌کردند . در طول سال‌های گذشته، ساخت این بنای سنگی عظیم به اقوام مختلفی نسبت داده شده است، اما قوم سازنده "استون‌هنج" تا امروز هنوز مشخص نشده است. بر اساس پرطرفدارترین نظریه، ساخت" استون‌هنج" توسط اقوام نوسنگی در حدود 5 هزار سال پیش آغاز شد و بعدها توسط قوم دیگری که به تازگی شکوفا شده بود، ادامه یافت. برخی کارشناسان احتمال می‌دهند این قوم دوم که به قوم" بیکر " مشهور شده‌اند، از قسمت قاره‌ای اروپا به انگلستان آمده باشند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این نظریه را تایید کند به دست نیامده است." استون‌هنج" و ستاره‌شناسی در جهان باستان
نخستین مطالعات علمی در" استون‌هنج" در سال 1740 میلادی توسط" ویلیام استاکرلی" صورت گرفت. "استاکرلی" نخستین نقشه دقیق از استون‌هنج را تهیه کرد و با مطالعه این نقشه متوجه ارتباط احتمالی این بنا حرکت خورشید و ستارگان شد . "استون‌هنج" در جهت شمال‌شرقی ـ جنوب‌غربی ساخته شده است و احتمالاً سازندگان آن هنگام ساخت آن قصد پیش‌بینی نقاط اعتدال بهاری و پاییزی (زمانی که طول روز شب با یکدیگر یکسان می‌شود) و نقاط انقلاب تابستانی و زمستانی (بلندترین روز و بلندترین شب سال) را داشته‌اند* . بنا بر مطالعات انجام شده در" استون‌هنج"، در نقطه انقلاب تابستانی، یعنی روز 21 ژوئن، خورشید از شمالی‌ترین بخش دایره بیرونی طلوع می‌کند و نخستین اشعه‌های آن درست از میان نعل اسب درونی رد می‌شود. به گفته کارشناسان، بسیار بعید است که چنین چیزی صرفاً بر اثر تصادف به وجود آمده باشد .

شاهکار مهندسی

استون هنج دوایر سنگی استون‌هنج یکی از عجایب جهان باستان و از مشهورترین محوطه‌های باستانی امروز جهان است که از سال 1986 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. قدمت این محوطه باستانی که در دشت سالزبری در ویلت‌شایر انگلستان واقع شده است، به عصر نوسنگی و عصر مفرغ برمی‌گردد.

دوایر سنگی استون‌هنج یکی از عجایب جهان باستان و از مشهورترین محوطه‌های باستانی امروز جهان است که از سال 1986 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. قدمت این محوطه باستانی که در دشت سالزبری در ویلت‌شایر انگلستان واقع شده است، به عصر نوسنگی و عصر مفرغ برمی‌گردد.
استون‌هنج از دو دایره‌سنگی متحد‌المرکز تشکیل شده است که ارتفاع سنگ‌های دایره درونی آن به 6 متر و وزن‌شان به حدود 50 تن می‌رسد. به عقیده کارشناسان، استون‌هنج در چند مرحله و در یک بازه زمانی هزارساله، از 3 هزار تا 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساخته شده است.
ساخت استون‌هنج در زمان خود یک شاهکار مهندسی و مستلزم انگیزه، وقت و نیروی انسانی بالایی بوده است. با این حال تا امروز دلیل ساخت استون‌هنج روشن نشده است، هر چند تئوری‌های زیادی در مورد کاربرد و دلیل ساخت این دوایر سنگی وجود دارد که هنوز هیچ یک از آن‌ها به یقین ثابت نشده‌اند.
دایره بیرونی استون‌هنج که قطر آن به 115 متر می‌رسید، از سنگ‌های نسبتاً کوچکتری ساخته شده است و دو شکاف که به عنوان ورودی عمل می‌کرده‌اند، در شمال شرقی و جنوب آن قرار دارد. در قرن هفدهم، جان اوبری، باستان‌شناس انگلیسی در لبه درونی این دایره، 56 گودال کشف کرد که به نام خود او مشهور شدند. بر اساس یک نظریه، این گودال‌ها احتمالاً روزی الوارهایی را به صورت ایستاده در خود جای داده بودند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این فرضیه را تایید کند به دست نیامده است.
دایره درونی استون‌هنج در حدود هزار سال بعد ساخته شده است. در این زمان حدود 74 تخته سنگ عظیم که وزن بعضی از آن‌ها به 50 تن می‌رسید، از کوه‌های مارلبرو داون در فاصله‌ 30 کیلومتری شمال استون‌هنج به این محل آورده شدند. از این تعداد 30 تخته سنگ دایره درونی به قطر سی‌متر را تشکیل می‌دهند، 29 تخته سنگ به صورت افقی روی این تخته‌سنگ‌های ایستاده قرار گرفتند و 15 تخته‌سنگ آخر هم که از بقیه سنگ‌ها عظیم‌تر هستند، به شکل یک نعل اسب درون این دایره دوم قرار گرفتند.
مطالعات کارشناسی که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد برای انتقال این سنگ‌های 50 تنی از مارلبرو داون به محل فعلی‌شان، باید لااقل 600 مرد قوی‌هیکل در عملیات انتقال این سنگ‌ها شرکت می‌کردند.
در طول سال‌های گذشته، ساخت این بنای سنگی عظیم به اقوام مختلفی نسبت داده شده است، اما قوم سازنده استون‌هنج تا امروز هنوز مشخص نشده است. بر اساس پرطرفدارترین نظریه، ساخت استون‌هنج توسط اقوام نوسنگی در حدود 5 هزار سال پیش آغاز شد و بعدها توسط قوم دیگری که به تازگی شکوفا شده بود، ادامه یافت. برخی کارشناسان احتمال می‌دهند این قوم دوم که به قوم بیکر مشهور شده‌اند، از قسمت قاره‌ای اروپا به انگلستان آمده باشند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این نظریه را تایید کند به دست نیامده است.

استون‌هنج و ستاره‌شناسی در جهان باستان
نخستین مطالعات علمی در استون‌هنج در سال 1740 میلادی توسط ویلیام استاکرلی صورت گرفت. استاکرلی نخستین نقشه دقیق از استون‌هنج را تهیه کرد و با مطالعه این نقشه متوجه ارتباط احتمالی این بنا حرکت خورشید و ستارگان شد.
استون‌هنج در جهت شمال‌شرقی ـ جنوب‌غربی ساخته شده است و احتمالاً سازندگان آن هنگام ساخت آن قصد پیش‌بینی نقاط اعتدال بهاری و پاییزی (زمانی که طول روز شب با یکدیگر یکسان می‌شود) و نقاط انقلاب تابستانی و زمستانی (بلندترین روز و بلندترین شب سال) را داشته‌اند.
بنا بر مطالعات انجام شده در استون‌هنج، در نقطه انقلاب تابستانی، یعنی روز 21 ژوئن، خورشید از شمالی‌ترین بخش دایره بیرونی طلوع می‌کند و نخستین اشعه‌های آن درست از میان نعل اسب درونی رد می‌شود. به گفته کارشناسان، بسیار بعید است که چنین چیزی صرفاً بر اثر تصادف به وجود آمده باشد.
اما داغ‌ترین بحث و جدل‌های علمی پس از چاپ کتاب رمزگشایی از استون‌هنج، نوشته جرالد هاوکینز، ستاره‌شناس انگلیسی در سال 1963 درگرفت. هاوکینز در کتاب خود بر ارتباط استون‌هنج با حرکت ستارگان و نقاط اعتدالین و انقلابین تاکید کرد و گفت که از استون‌هنج در دوران باستان برای پیش‌بینی کسوف و خسوف خورشید و ماه استفاده می‌شده است. اما این نظریه در سال‌های اخیر و از سوی باستان‌شناسان و کارشناسانی چون ریچارد اتکینسن رد شده است.
 
نخستین حفاری‌های باستان‌شناسی در استون‌هنج
نخستین حفاری‌های علمی در استون‌هنج در اواخر قرن هجدهم میلادی توسط ویلیام کانینگتن و ریچارد کالت‌هور صورت گرفت.
در سال 1798 گودال زیر یکی از تخته‌سنگ‌های دایره درونی را که سقوط کرده بود مورد مطالعه قرار داد و در سال 1810،
با بررسی یکی از تخته‌سنگ‌ها متوجه شدند که این تخته‌سنگ در ابتدا ایستاده بوده است و در سال‌های اخیر سقوط کرده است.
در حدود سال 1840، چارلز داروین، دانشمند مشهور، از خانواده آنتروبوس که آن زمان مالکیت استون‌هنج را در اختیار داشت اجازه گرفت تا برای بررسی تئوری خود در زمینه نقش کرم‌های خاکی در تخریب محوطه‌های باستانی در استون‌هنج به حفاری‌های محدودی دست بزند.
در شب تحویل سال 1900 میلادی، یکی دیگر از تخته‌سنگ‌های عظیم دایره درونی افتاد و خانواده آنتوبوس، یک مهندس معدن به نام ویلیام گاولند را مامور کردند تا این تخته‌سنگ را به حالت اولش برگرداند.
گاولند به رغم آن که هیچ تجربه‌ای در زمینه باستان‌شناسی نداشت، در طول حفاری‌های خود یکی از دقیق‌ترین و جامع‌ترین گزارش‌های مربوط به عملیات صورت گرفته در استون‌هنج را تهیه کرد.
اما بزرگترین حفاری باستان‌شناسی در استون‌هنج پس از انتقال مالکیت این محوطه باستانی به دولت انگلستان، در سال 1919 و توسط ویلیام هاولی و دستیارش رابرت نیوال صورت گرفت.
بزرگ‌ترین نتیجه حفاری‌های هاولی و نیوال که تا سال 1926 به طول انجامید، روشن شدن این نکته بود که استون‌هنج بر خلاف آن چه تا آن زمان تصور می‌شد در چند مرحله و در طول یک بازه زمانی طولانی ساخته شده است.
تحقیقات ریچارد اتکینسن، استوارت پیگات و مارکوس استون که در دهه 1950 میلادی و تحت نظر انجمن عتیقه‌شناسان انگلستان صورت گرفت، زمان‌بندی نسبتاً دقیق مراحل مختلف ساخت استون‌هنج را که تا امروز نیز معتبر باقی مانده است، آشکار کرد.

استون‌هنج در دوران معاصر
استون‌هنج امروز یکی از بزرگترین جاذبه‌های فرهنگی و توریستی کشور انگلستان است، به طوری که سالانه نزدیک به یک میلیون توریست انگلیسی و خارجی از این محوطه باستانی دیدن می‌کنند.
 در سال‌های اخیر، عبور اتوبانA303 از نزدیکی استون‌هنج و ترافیک سنگین این اتوبان، باعث به خطر افتادن تمامیت و منظر استثنایی این محوطه در میان دشت سالزبری شده است.
در حال حاضر، بنیاد میراث انگلستان مشغول مطالعه طرح‌هایی در مورد عبور جاده از یک تونل زیرزمینی و ساخت یک مرکز توریستی در مجاورت استون‌هنج است که هنوز هیچ‌کدام از این طرح‌ها قطعی نشده‌اند.
در عین حال بررسی‌های علمی در مورد استون‌هنج نیز ادامه دارد و هر روز فرضیات جدیدی درباره چگونگی و علت ساخت این بنای سنگی منحصر به فرد مطرح می‌شود.
با این وجود هنوز هیچ یک از این تئوری‌ها نتوانسته‌اند توضیحی قانع‌کننده و همه‌جانبه در مورد استون‌هنج فراهم کنند و به این ترتیب راز این محوطه باستانی 5 هزارساله تا امروز سر به مهر باقی مانده است.

ساخت استونهنج 
 

 

بنای استون هنج احتمالا به کمک طناب و ایجاد سراشیبی خاکی، ساخته شده است.
چه کسی می داند که استون هنج دقیقا چگونه ساخته شده است. سنگهایی بزرگی، که تا 50 تن وزن داشتند روی غلطکها به وسیله گروهی از مردان، کشیده شده وبه محل آورده می شدند. وقتی سنگها به محل می رسیدند، با استفاده از طناب و در صورت لزوم با ایجاد سراشیبی خاکی، آنها را در حالت ایستاده قرار می دادند.

بیشتر بناهای بزرگ برای دنیای امروزی یک معما می باشند. دانشمندان و باستان‌شناسان در سراسر اعصار سعی در یافتن اسرار ساخت این بناها کرده اند. برای آنها یک کار بسیار مشکل بود که بتوانند این سنگهای بزرگ را طوری در کنار هم قرار دهند که دارای یک شکوه عظیم شود. این بناها می‌توانستند به عنوان محل سکونت، معابد، مقابر و یا حتی تقویم های بزرگ در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند. مردم می‌توانستند با دنبال کردن حرکت اجرام آسمانی، درباره فصلهای سال چیزهایی یاد بگیرند. مردم دانشمند اولیه به مقدار زیادی برای درو کردن محصولات و غذای خود به فصول سال متکی بودند. آنها فصلها را بوسیله مراسم و تشریفات مذهبی جشن می گرفتند. احتمال اینکه این مناطق و نواحی حکم مقدس برای مردم داشته است، بسیار زیاد می باشد.

تفسیر استون هنج
بسیاری از متخصصان بر این باورند که این حلقه بزرگ سنگی در استون هنج برای نظارت و همچنین به عنوان معبدی برای ستایش کردن به کار می رفته است. آنها به خاطر وضعیت قرار گرفتن سنگ بزرگ به نام «سنگ هیل» (سنگ پاشنه) که 6 متر 20 پاارتفاع دارد و 35 تن وزن آن است، بر این باور هستند. هنگامی که در زمان تغییر تابستان 22 ژوئن، طولانی ترین روز سال، خورشید طلوع می کند، به سنگ هیل می تابد و یک سایه بلند بوجود می آید که تدریجا از مرکز بنا عبور می کند. این امر ثابت می کند که استون هنج بر اساس دستورات نجومی ساخته شده است و اهداف مذهبی داشته است.

تاریخ استون هنج
قصه گویان می گفتند مارلین جادوگر سنگها را در زمان شاه آرتور افسانه ای قرن پنجم میلادی از ایرلند به استون آورده است. امروزه متخصصان پی برده اند که قدمت استون هنج بسیار بیشتر از تاریخ فوق است. این بنا در سه مرحله ساخته شده است که تقریبا آغاز بنای آن از سال 3100 قبل از میلاد بوده است. این مسئله ثابت می کند که استون هنج از اهرام مصر هم قدیمی تر است.

مراحل اول و دوم
اولین مرحله شامل هنج، یک کانال گرد با یک ساحل خاکی در درون آن بود. تقریبا یک هزار سال پیش، در طول مرحله دوم، کارگران دو حلقه متحد المرکز از سنگها را در مرکز بنای اصلی بلند کردند. احتمالا برای آن از 80 قطعه سنگ آتشفشانی باریک، به نام سنگ آبی استفاده نمودند. آنها بیشتر از کریستالهای سنگ چخماق تشکیل می شدند و به نظر می رسد آنها را از معادن کوههای پرسلی در دایفد، و از به آنجا آورده باشند. فاصله این منطقه تا استون هنج 217 کیلومتر 135 مایل است. احتمالا یک تیم از کارگران سنگهای 5/4 تنی را بوسیله قایق در بیشتر طول راه حمل کرده اند. احتمالا سپس آن سنگها را به ساحل کشیده اند.

مرحله سوم
سومین مرحله از ساخت این بنا در سال 2000 قبل از میلاد شروع شد. سنگهای آبی با 80 قطعه سنگهای سیاه بزرگ مرکزی به نام «سارسین» تعویض شدند. اینها همان سنگهای معروف هستند که امروزه هم دیده می شوند. این سنگها از ناحیه اطراف مارل بورو داون به آنجا آورده شدند، اما حمل آنها هم حتی مشکلتر از سنگهای آبی بود. وزن آنها تا 56 تن می رسید و هر کدام را باید بوسیله گروهی از مردان روی زمین می کشیدند. بیشتر سنگهای سارسین به شکل یک حلقه در کنار هم چیده شدند. پنج «تریلیتون» نیز در داخل حلقه قرار گرفتند که از 2 سنگ ایستاده که روی آنها یک سنگ افقی قرار می گرفت، تشکیل می شدند. امروزه فقط 3 تریلیتون باقی مانده است.

حقایق ثبت شده
حرکت دادن سنگ های عظیم الجثه به محل استقرارشان، یک کار بسیار عظیم بود. یک مطالعه نشان می دهد که یک هزار نفر در مدت 3 هفته می‌توانستند فقط یک قطعه را به استون هنج حمل کنند. حتی با استفاده از چنین نیروی کار عظیمی، ساخت قسمت مرکزی بنا بیش از ده سال طول می کشید.

پیش فرض معمای استون هنج


استون هنج " یکی از مراکز باستانی جهان است که بسیاری از محققان درباره آن اختلاف نظر دارند . بعضی این بنا را برای شناسائی .......


استون هنج
یکی از مراکز باستانی جهان است که بسیاری از محققان درباره ان اختلاف نظر دارند . بعضی این بنا را برای شناسائی روزها و مشخص شدن اعتدال روزهای بهار و پائیز میدانند . بعضی این مکان را برای قربانی دادن و قربانی شدن میدانند.. شاید بهتر باشد مطلب امروز را دنبال کنیم تا شما قضاوت کنید, اما به این نکته توجه کنید " استون هنج " تنها مکان سنگی به این شکل در دنیا نیست و همین باعث شده تا تئوریهای مختلفی مطرح شود .
دوایر سنگی" استون‌هنج " یکی از عجایب جهان باستان و از مشهورترین محوطه‌های باستانی امروز جهان است که از سال 1986 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است . قدمت این محوطه باستانی که در دشت" سالزبری "در" ویلت‌شایر" انگلستان واقع شده است، به عصر نوسنگی و عصر مفرغ برمی‌گردد. "استون‌هنج" از دو دایره‌سنگی متحد‌المرکز تشکیل شده است که ارتفاع سنگ‌های دایره درونی آن به 6 متر و وزن‌شان به حدود 50 تن می‌رسد . به عقیده کارشناسان،" استون‌هنج" در چند مرحله و در یک دوره زمانی هزارساله، از 3 هزار تا 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح، ساخته شده است
ساخت "استون‌هنج" در زمان خود یک شاهکار مهندسی و مستلزم انگیزه، وقت و نیروی انسانی بالایی بوده است. با این حال تا امروز دلیل ساخت "استون‌هنج" روشن نشده است، هر چند تئوری‌های زیادی در مورد کاربرد و دلیل ساخت این دوایر سنگی وجود دارد که هنوز هیچ یک از آن‌ها به یقین ثابت نشده‌اند. دایره بیرونی "استون‌هنج "که قطر آن به 115 متر می‌رسید، از سنگ‌های نسبتاً کوچکتری ساخته شده است و دو شکاف که به عنوان ورودی عمل می‌کرده‌اند، در شمال شرقی و جنوب آن قرار دارد.
در قرن هفدهم،" جان اوبری"، باستان‌شناس انگلیسی در لبه درونی این دایره، 56 گودال کشف کرد که به نام خود او مشهور شدند. بر اساس یک نظریه، این گودال‌ها احتمالاً روزی الوارهایی را به صورت ایستاده در خود جای داده بودند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این فرضیه را تایید کند به دست نیامده است. دایره درونی" استون‌هنج" در حدود هزار سال بعد ساخته شده است. در این زمان حدود 74 تخته سنگ عظیم که وزن بعضی از آن‌ها به 50 تن می‌رسید، از کوه‌های" مارلبرو داون" در فاصله‌ 30 کیلومتری شمال "استون‌هنج" به این محل آورده شدند. از این تعداد 30 تخته سنگ دایره درونی به قطر سی‌متر را تشکیل می‌دهند، 29 تخته سنگ به صورت افقی روی این تخته‌سنگ‌های ایستاده قرار گرفتند و 15 تخته‌سنگ آخر هم که از بقیه سنگ‌ها عظیم‌تر هستند، به شکل یک نعل اسب درون این دایره دوم قرار گرفتند .
مطالعات کارشناسی که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد برای انتقال این سنگ‌های 50 تنی از "مارلبرو داون" به محل فعلی‌شان، باید لااقل 600 مرد قوی‌هیکل در عملیات انتقال این سنگ‌ها شرکت می‌کردند . در طول سال‌های گذشته، ساخت این بنای سنگی عظیم به اقوام مختلفی نسبت داده شده است، اما قوم سازنده "استون‌هنج" تا امروز هنوز مشخص نشده است.
بر اساس پرطرفدارترین نظریه، ساخت" استون‌هنج" توسط اقوام نوسنگی در حدود 5 هزار سال پیش آغاز شد و بعدها توسط قوم دیگری که به تازگی شکوفا شده بود، ادامه یافت. برخی کارشناسان احتمال می‌دهند این قوم دوم که به قوم" بیکر " مشهور شده‌اند، از قسمت قاره‌ای اروپا به انگلستان آمده باشند، اما تاکنون هیچ مدرکی که این نظریه را تایید کند به دست نیامده است."

استون‌هنج" و ستاره‌شناسی در جهان باستان
نخستین مطالعات علمی در" استون‌هنج" در سال 1740 میلادی توسط" ویلیام استاکرلی" صورت گرفت. "استاکرلی" نخستین نقشه دقیق از استون‌هنج را تهیه کرد و با مطالعه این نقشه متوجه ارتباط احتمالی این بنا حرکت خورشید و ستارگان شد .
"استون‌هنج" در جهت شمال‌شرقی ـ جنوب‌غربی ساخته شده است و احتمالاً سازندگان آن هنگام ساخت آن قصد پیش‌بینی نقاط اعتدال بهاری و پاییزی (زمانی که طول روز شب با یکدیگر یکسان می‌شود) و نقاط انقلاب تابستانی و زمستانی (بلندترین روز و بلندترین شب سال) را داشته‌اند .
بنا بر مطالعات انجام شده در" استون‌هنج"، در نقطه انقلاب تابستانی، یعنی روز 21 ژوئن، خورشید از شمالی‌ترین بخش دایره بیرونی طلوع می‌کند و نخستین اشعه‌های آن درست از میان نعل اسب درونی رد می‌شود. به گفته کارشناسان، بسیار بعید است که چنین چیزی صرفاً بر اثر تصادف به وجود آمده باشد.

آنچه درباره استون هنج نمی دانید
استون هنج
اگر دقیقآ نمی دانید استون هنج چیست این مقاله را از ویکی پدیا مطالعه کنید : استون هنج .
۱ - این بنای تاریخی ویلت شایر در انگلیس ۴۵۰۰ سال پیش تکمیل شده است بر اساس مدارک و شواهد جدید ساخت
این بنا تنها ۳۵ سال به طول انجامیده قبل از این حدس زده میشد ساخت این بنا هزاران سال زمان برده است.
۲ - بزرگترین سنگی که به شکل عمودی قرار گرفته وزنی نزدیک به ۴۰ تن دارد.
۳ - یک سری از متخصصان معتقد هستند اینجا محلی برای بهبود یافتن بیماران بوده است .
۴ - حفاری های جدید نشان داده محوطه اطرف این بنای دایره ای سنگی محل دفن باقی مانده صدها نفر میباشد.
۵ - سنگ های مورد استفاده در استون هنج از فاصله ۳۲ کیلومتری شمال و منطقه Marlborough آورده شده اند فردی به نام ” ادیوس استوبارتوس ” مسئولیت چنین کاری را بر عهده داشته است که البته تا این لحظه تایید نشده است.
۶ - در زمان تحویل زمستان، مردم گرداگرد دیوارهای دارینگتون به همراه خاکستری از عزیزی که سال گذشته از دست داده اند و مشغول به رقص و پایکوبی و نوشیدن و خوردن گوشت خوک می شوند و سپس باقیمانده عزیز خود را در محل دفن می کنن .
همچون اهرام ثلاثه مصر، استون هنج هم با خود رازهای بیشماری دارد که تا این لحظه به آنها پاسخ کاملی داده نشده است بزرگترین پرسش در برابر استون هنج کاربرد آن هست و اینکه چرا چنین محلی ساخته شده است؟
حرکت عظیم سنگها

بنای سنگی معروف در جنوب غربی لندن(گربنوبچ) که استون هنج نامیده شده است، از قدیمی ترین رصدخانه های دنیا آن هم از نو سنگی است! این رصدخانه که قدمتی متجاوز از ۳۵۰۰ سال دارد توسط اخترشناسان و اختر بینان بریتانیایی ساخته شده است.مطالعاتی که تا به امروز توسط اختر باستان‌شناسان صورت گرفنه حاکی از آن است که سازندگان این بنا میتوانستند کارهای نجومی در خور توجهی را با این سنگ ها به مرحله محاسبه برسانند و آنها را ثبت کنند.

به عنوان مثال این بنا حرکت خورشید را در ۱۲ ماه سال به طور بسیار دقیق مشخص میکرد.طوری که خورشید در روز نخست تابستان از میان دو سنگ کاملا مشخص طلوع میکرد و رفته رفته به سمت جنوب متمایل میشد(در مدت زمان ۶ ماه)و بعد به تدریج به سمت شمال حرکت میکرد(۶ ماه بعدی). علاوه بر آن اختر شناسان آن زمان قادر بودند با بهره گیری از نحوه قراگیری سنگهای این رصدخانه به گذشت زمان آغاز فصو گوناگون و تعیین زمان وقوع خور گرفت و ماه گرفت دسترسی پیدا کنند.این رصد خانه هم اکنون یکی از جاذبه های توریستی بریتانیا و لندن است که موضوع مورد مطالع بسیاری از باستان‌شناسان و اختر شناسان تاریخی است.

چه کسی می‌داند که استون هنج دقیقا چگونه ساخته شده‌است. سنگهایی بزرگی، که تا ۵۰ تن وزن داشتند روی غلطکها به وسیله گروهی از مردان، کشیده شده وبه محل آورده می‌شدند. وقتی سنگها به محل می‌رسیدند، با استفاده از طناب و در صورت لزوم با ایجاد سراشیبی خاکی، آنها را در حالت ایستاده قرار می‌دادند.

بیشتر بناهای بزرگ برای دنیای امروزی یک معما می‌باشند. دانشمندان و باستان‌شناسان در سراسر اعصار سعی در یافتن اسرار ساخت این بناها کرده‌اند. برای آنها یک کار بسیار مشکل بود که بتوانند این سنگهای بزرگ را طوری در کنار هم قرار دهند که دارای یک شکوه عظیم شود. این بناها می‌توانستند به عنوان محل سکونت، معابد، مقابر و یا حتی تقویم‌های بزرگ در فضای باز مورد استفاده قرار گیرند. مردم می‌توانستند با دنبال کردن حرکت اجرام آسمانی، درباره فصلهای سال چیزهایی یاد بگیرند. مردم دانشمند اولیه به مقدار زیادی برای درو کردن محصولات و غذای خود به فصول سال متکی بودند. آنها فصلها را به‌وسیله مراسم و تشریفات مذهبی جشن می‌گرفتند. احتمال اینکه این مناطق و نواحی حکم مقدس برای مردم داشته‌است، بسیار زیاد می‌باشد.

حرکت دادن سنگ‌های عظیم الجثه به محل استقرارشان، یک کار بسیار عظیم بود. یک مطالعه نشان می‌دهد که یک هزار نفر در مدت ۳ هفته می‌توانستند فقط یک قطعه را به استون هنج حمل کنند. حتی با استفاده از چنین نیروی کار عظیمی، ساخت قسمت مرکزی بنا بیش از ده سال طول می‌کشید.

دولمن ها و استون هنج


 

اولین نوع معماری است که به معماری سه تایی نیز مشهور بوده و شامل دو ستون و یک تخته سنگ بعنوان سقف بوده است «مانند شکل فوق» کروملیجها ساختمانهایی دایره وار بودند که برای نیایش-عبادت - قربانگاه و همچنین پیش بینی های نجومی مورد استفاده قرار میگرفتند و معروفترین آنها در جنوب انگلستان با مساحتی برابر با ۱۱۳۰۴۰۰ متر مربع بوده است.
در منتها الیه غربی اروپا – برتانی،ایرلند، و انگلستان – ساختمانها یا یادمانهایی از سنگهای عظیم نیمه تراشیده بر جای مانده اند که صدها سال مایه حیرت و شیفتگی آدمیان بوده اند . ابعاد این سنگها، که در پاره ای موارد به بیش از بیست متر می رسد و چندین تن وزن دارند، تاریخ دانان را بدین فکر انداخته است که آنها را درشت سنگها ( به انگلیسی : مگالیتس ) و فرهنگ پدید آورنده آنها را فرهنگ درست سنگی بنامند . ساختمانهای درشت سنگ، تقریبا" در 3000 سال پیش از میلاد در اروپای غربی به ظهور می رسند . نخستین نمونه های این ساختمانها در کنار نخستین دهکده های اسکان یافته و استحکامات بندی شده جنوب اسپانیا و پرتغال یافت شده اند . این دهکده ها احتمالا" سکونتگاههای کوچ نشینان یا نتیجه گسترش امپراتوری یا اقتصاد از سرزمینهای خاور نزدیک بوده باشند، و یگانه فرهنگ دارای تمدن شهر نشینی در دنیای غرب آن روزی به شمار می رفتند . بدین ترتیب، درشت سنگها، مظاهری از آغاز نفوذ فرهنگی یا مذهبی بیگانه به نظر می رسند که ساکنان بومی اسپانیا و پرتغال آن را پذیرفتند . این فرهنگ از سرزمینهای یاد شده در امتداد ساحل اقیانوس اطلس به سوی شمال گسترش یافت و تقریبا" در سال 2000 پیش از میلاد به میان ساکنان جزایر بریتانیا راه یافت
استونهنج , حدود 1650 ق.م. قطر محیط 30 متر . دشت سالزبری , ولایت ویلتشر, انگلستان.

ساختمانهای درشت سنگ، چندین نوع دارند . دولمن یا ساختمان تخته سنگی، از چند سنگ بزرگ عمودی با یک تخته سنگ به جای سقف تشکیل شده است . دولمنها احتمالا" بقایای گورهایی دالانی هستند که کپه خاک رویشان را آب باران شسته و برده است . گورهای دالانی، یعنی نوع غالب گور درشت سنگ – اکنون هزاران گور از این دست در فرانسه و انگلستان وجود دارد – دالانی دارد که تخته سنگهای بزرگ منتهی به محفظه ای مدور و غالبا" دارای طاقی پیش آمده در حکم دیوارهایش هستند و در آن هریک از چند حلقه سنگی از پشت ردیف زیرین به درون کشیده می شود تا آنکه حلقه ها از بالا مسدود می شوند . این گورها را غالبا" در شیب تپه ها می ساختند یا با چند کپه خاک می پوشاندند، و احتمالا" با گورها « لانه زنبوری » میسنی که به خوبی نگه داری شده اند ( تصویر 119 و مطالب زیر ) ارتباط دارند . در کارناک واقع در برتانی، تک سنگهای بزرگی به نام منهیر به طور قائم و در ردیفهای موازی کارگذارده شده اند، که برخی از آنها تا چندین کیلومتر امتداد می یابند و از چندین هزار تکه سنگ تشکیل می شوند . سازندگان این یادمانها ظاهرا" هدفی مذهبی داشته اند و شاید آنها را برای پرستش مردگان یا خورشید بر پا می داشته اند . گاهی این سنگهای بزرگ را دایره وار بر پا می داشتند و نام کروملک بر آنها می نهادند ؛ از جمله شگفت انگیزترین کروملها می توان به دو کروملک در ایوبری و استونهنج ( تصویرهای 27 و 28 ) انگلستان اشاره کرد . ساختمان واقع در ایو بری درون حلقه ای سنگی قرار دارد که قطرش به بیش از 1200 متر می رسد . بقایای استونهنج، مجموعه ای از سنگهای بزرگ رسوبی و « سنگهای کبود » شنی کوچکتر هستند . حلقه بیرونی از تک سنگهای حمال گذاشته شده است . حلقه بعدی از سنگهای کبود شنی تشکیل شده بود که به نوبه خود بر نیم حلقه ای نعل اسبی شکل ( انتهای باز به سوی خاور ) از ساختمانهای سه سنگی محیط بود – پنج جفت از بزرگترین سنگهای شنی و دارای سنگ حمال، هر یک از 45 تا 50 تن وزن دارد . سنگ دیگری که تک و رو به خار قرار گرفته، « پاشنه – سنگ » است، و اگر شخصی در وسط این مجموعه بایستد و به بیرون بنگرد، در برابر نقطه ای ایستاده است که خورشید در نخستین روز انقلاب صیفی از آن طلوع می کند اگر این سنگ را بلند کنیم تا خط بر آمدن آفتاب در نخستین روز انقلاب صیفی سال برپا شدنش دقیقا" مشخص شود، طبیعتا" – در اثر عوامل نجومی – چنین نتیجه می شود که مسیر این خط با گذشت زمان، مختصر تغییر پیدا کرده است . مقدار انحراف، برابر خواهد بود با زمانی که از بر پا شدن این سنگها گذشته است ؛ بدین ترتیب، عمر این ساختمان عظیم معلوم می شود . بنابر محاسبه ای که در اوایل سده بیستم به عمل آمد معلوم شد که خورشید در نخستین روز انقلاب صیفی سال 1680 بیش از میلاد دقیقا" بر بالای سنگ نشانه طلوع کرده بود و با محور این پرستشگاه و جاده منتهی به آن در یک خط قرار داشت . تاریخگذاری به روش کربن 14 این محاسبه را تایید کرد، هرچند ممکن است اصلاحاتی که اخیرا" در محاسبه مزبور به عمل آمده است تاریخ یاد شده را به مقدار قابل توجهی عقب تر ببرد .
امروزه محاسبات کامپیوتری باعث پیدایش مشاجره تازه ای پیرامون استونهنج شده است . اما نه بر سر تاریخ ساختمان آن، بلکه بر سر هدف از ساختمان آن . این بنای اسرار آمیز که در سده های میانه معتقد بودند کار جادوگری به نام مرلین است که آن را از ایرلند ربوده و به آنجا آورده یا کار نژادی از غولهاست . در روزگار ما به عنوان یک تقویم بسیار دقیق و دلیلی بر رشد سریع نیروی عقلی انسان شناخته می شود . تک سنگهای استونهنج حتی امروزه در محیطی مخروبه مانند برپامانده اند، عظمتی بی مانند دارند و آفریده تلاش قهرمانانه جسمی و فکری نوع بشر هستند . در ایوبری نیز مانند استونهنج در مجموعه دایره های متحدالمرکز با گزرگاهها یا راههای ارتباطی منهنی گرایش به نظم، تقارن و توازنی احساس می شود که نه فقط نشانه ای از مراسم پیشرفته و سازمان یافته جادویی و دینی است بلکه نشان می دهد که یک حس رشد یابنده هندسی نیز در اثر مشاهده حرکت ظاهری ماه و خورشید در انسان آن روز پدید آمده بود .

 موضوعات مرتبط: ماورا

تاريخ : پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ | 19:54 | نویسنده : مهدی |

آشنایی با رشته ها و مواد مختلف شنا

در کلیه مسابقات رسمی و بین المللی 4 نوع با استیل های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

1- شنای آزاد (هر نوع شنایی می تواند باشد به جز کرال پشت - قورباغه - پروانه) 2- کرال پشت 3- شنای قورباغه 4- شنای پروانه. این چهار شنا از رده های مختلف سنی با متراژهای مختلف برگزار می شود، در برگزاری مسابقات رسمی سه رده سنی وجود دارد:
نوجوانان در سنین: زیر ده سال - 11 و 12 سال - 13 و 14 سال جوانان در سنین: 15 و 16 و 17 سال بزرگسال (عموم) در سنین: 18 به بالا. علاوه بر مسابقات انفرادی مسابقاتی نیز به صورت امدادی (4 نفره) مختلط - آزاد برگزار می شود. در مسابقات امدادی (مختلط امدادی) حتماً باید از 4 شناگر استفاده شود که نفر اول آن کرال پشت - نفر دوم قورباغه و شناگر سوم پروانه و آخرین شناگر شنای آزاد انجام دهد. در شنای مختلط انفرادی یک شناگر که شنای اول آن پروانه شنای دوم آن پشت و دو شنای آخر قورباغه و آزاد می باشد.


مواد مسابقه دو سال: 50 متر آزاد - 50 متر قورباغه - 50 متر پشت - 50 متر پروانه - 50*4 آزاد انفرادی و تیمی


مواد مسابقه 11 -12 سال: 50 متر آزاد - 100 و 200  آزاد - 100 قورباغه - 100 پشت - 100 پروانه - 200 مختلط انفرادی - 10*4 تیمی


مواد مسابقات 13 - 14 سال: 100  و 200 و 400 آزاد - 100 و 200 قورباغه - 100 و 200 پشت - 100 و200 پروانه - 50*4 مختلط انفرادی -100 *4 آزاد تیمی 100 *4 مختلط تیمی
موارد مسابقات 17-16-15 سال: شنا 100 و 200 و 400 و 500 آزاد - 100 و 200 پشت - 100 و 200 قورباغه - 100و200 پروانه - 50*4 و100*4 مختلط انفرادی - 100*4 و200*4 مختلط تیمی.
یک شناگر می تواند در همه موارد بالا شرکت کند و از هر تیم در هر مواد 2 نفر بیشتر نمی توانند شرکت نمایند.


مقررات برگزاری مسابقه: در هر مسابقه شنا اگر به صورت کشوری و رسمی برگزار شود حداقل 30 داور نیاز دارد که این تعداد را در مسابقه داخلی می توان به 15-10 نفر کاهش یابد داوران مسابقه شامل: سرداور 1 نفر - استارتر-داوران وقت نگهدار برای هر خط 3 نفر - سرپرست وقت نگهداران - داور برگشت - سرپرست داوران برگشت2 نفر - داوران استیل 2 نفر - داور برگشت در ابتدا و انتهای استخر 1 نفر - منشی کل 1 نفر - هماهنگ کننده 2 نفر - گوینده 1نفر - داور رده بنده دست کم برای هر خط 1 نفر - سرپرست داوران رده بندی
وظایف سرداور: که بر کل مسابقات و داوران و وقت نگهداران نظارت دارد و شروع مسابقه را به استارتر اعلام می کند و همچنین تصمیم گیری نهایی در مورد مسایلی که در مسابقه پیش می آید با اوست. در آغاز مسابقه سرداور با زدن چند سوت کوتاه به شناگران علامت داده تا لباسهای اضافی را خارج و آماده شوند، سپس با زدن یک سوت ممتد از شناگران دعوت می کند تا پشت سکوی استارت قرار گیرند (در شنای پشت پس از شنیدن سوت ممتد شناگران وارد آب می شوند) پس از آماده شدن شناگران و داوران وقت نگهدار با بالا بردن دست به صورت کشیده به استارتر علامت می دهند.


وظایف استارتر: کنترل شناگران را به عهده گرفته و هر شناگری که مرتکب یکی از خطا های زیر شود به سرداور گزارش می نماید:


1-از استارت خود داری نماید. 2- عمداً از قوانین اطاعت نکرده باشد. 3- در هنگام استارت باید در کنار استخر و در فاصله 5 متری از سکوی استارت بایستد،تا وقت نگهداران بتوانند علامت استارت را ببینند و هم شناگران علامت استارت را  بشنوند.


وظایف داور وقت نگهدار: کنترل زمان و دقت انجام هر خط به عهده اوست او با صدای سوت استارتر تایمر را به کار انداخته و تا زمانی که در پایان هر مسابقه یک قسمت بدن شناگر به دیواره پایانی برخورد و یا تماس حاصل نماید او وقت را می خواباند و سپس زمان شناگر را روی برگه مخصوص ثبت رکورد نوشته به سر داور تحویل می نماید.


وظایف داوران استیل: که در طول استخر قرار دارند چنانچه شناگران از استیل مربوط به هر شنا خود داری نموده و دست و  یا پای شناگر حرکتی غیر از استیل مربوط انجام دهد علت خطا را نوشته و به داور گزارش میدهد.


داوران رده بندی: که انتهای استخر قرار دارند مراقب تماس بدن شناگر به خطوط مربوط می باشند تا تعیین نمایند شناگر کدام خط زودتر از بقیه به خط پایان رسیده است و شناگران بعدی کدامند.


منشی کل: نتایج مربوط به شناگران را در برگه مخصوص ثبت نموده و نتایج کل در چند نسخه تهیه و به هیأت و یا کمیته برگزار کننده تحویل می نماید.


نحوه امتیاز بندی: در استخرهایی که 6 سکو دارد مقام اول 7 امتیاز - مقام دوم 5 امتیاز - مقام سوم 4 امتیاز - مقام چهارم 3 امتیاز - مقام پنجم 2 امتیاز و مقام ششم 1 امتیاز کسب خواهد کرد.
در استخرهای که سکوهای آن 8 تاست به نفر اول 9 امتیاز تعلق خواهد گرفت در مجموع شنا های انجام هر شناگر امتیازات آن پشت و محاسبه می شود و مقامهای اول تا ششم اعلام می شود. همین روش برای مسابقات تیمی نیز انجام می شود (امدادی) با این تفاوت که تیم اول 14 امتیاز و تیم دوم 12 امتیاز و الی آخر.

آشنایی با استخر1-استخر آموزشی: معمولاً در ابعاد 8*8 و یا 8*10 متر طوری طراحی و ساخته می شود که الگوهای آموزشی و یا ابزارهای کمک آموزشی در آن مد نظر باشد، مثلاً عمق آن حداکثر به 1/20 متر و به صورت شیب دار به نحوی ساخته که لااقل یک ضلع استخر علاوه بر کم عمق بودن قسمتی از آن به صورت پلکان وارد استخر شده تا برای آن دسته از اشخاصی که از وارد شدن ناگهانی در آب وحشت دارند مناسب باشد. میله هایی استیل در اطراف دیواره ها و در قسمت سطح آب نصب شده که حدود 10 سانتیمتر با دیواره فاصله دارند که برای غوطه ور شدن و آموزش دست و پا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، عمق آب اینگونه استخرها قابل تنظیم است. جدای از میله استخرهای آموزشی لوازم کمک آموزشی نظیر: تخته شنا به ابعاد مختلف - دوقلوی شنا - حلقه لاستیکی - کمربند نجات - بازوبند نجات - دماغ گیر - گوشی پای دولفینی (قورباغه) - و....که هر کدام موارد خاص خودش را دارد، برای افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

2-استخرهای قهرمانی: طول اینگونه استخرها 33/33 متر - 25 متر – 50 متر و عرض آن 10-21 متر متغیر است و عمق آن کمتر از 1/80 متر نیست اینگونه استخرها به دو صورت روباز یا سر پوشیده مورد بهره برداری قرار می گیرد. در استخرهای سرپوشیده معمولاً از آب گرم استفاده می شود - ولی در استخرهای رو باز اکثر از آب سرد طبیعی بهره می گیرد.
در ضلع عرض استخر سکوهایی نصب می شود که به عنوان سکوی استارت مورد استفاده شناگران است این سکوها به ابعاد 50*50 سانتیمتر با شیب 10 سانتیمتر به صورت ثابت یا سیار نصب می شود و ارتفاع تا سطح آب باید بین 50تا70 سانتیمتر باشد. دستگیره های کرال پشت باید طوری به سکو وصل باشد که در ارتفاع 30تا60 سانتیمتر و جلوتر از دیواره استخر نباشد، هر چهار طرف سکوها باید شماره گذاری شود و این شماره طوری نصب می شود که اگر پشت به سکو ها بایستیم سکوی شماره 1 در طرف راست و شماره 2 بعد از آن و بقیه به همین ترتیب شماره گذاری خواهد شد. تعداد خطوط شنا (لاین) بسته به عرض استخر بین 6تا8 خط متغیر است، این خطوط به وسیله طنابی که دو سر آن با قلابهایی به دیواره استخر وصل است در طول استخر کشیده می شود روی طناب اجسام غوطه ور دو انتهای طناب با رنگ سایر قسمتها متفاوت است. عرض هر خط شنا باید 2/5 متر باشد.
طناب نشانه برای برگشت کرال پشت باید در عرض استخر و در 1/80 سانتی بالای سطح آب قرار داشته ضمناً این طنابها برای برگشت کرال پشت باید 5 متر از دیوار انتهای استخر فاصله داشته باشد. خطوطی در کف استخر و در وسط خطوط شنا و به رنگ تیره کشیده شده که عرض آن 20 سانتیمتر است و در طول استخر کشیده می شود و فاصله آن با دیواره عرضی 2 متر است که به وسیله خط عرضی دیگر که پهنای آن 20 سانت است قطع می شود (به صورت
T
) طول این خط یک متر است. نور استخر باید کافی و طوری از بالا به آب بتابد که در سر تا سر استخر نور مناسب وجود داشته باشد، برای دید بهتر شناگران از چراغهای که در دیواره داخلی استخر نصب می شود ولتاژ آن حدود 12 ولت است استفاده می دشود.
2- نکات بهداشتی استخر:در استخرهای سر پوشیده به دلیل سیستم آب گرم محیط برای رشد میکروب و عوامل بیماری زا بیشتر از استخر های رو باز فراهم است لزا علاوه بر وجود دستگاه تصفیه آب که مداوم در حال فعالیت است و با مکش آب استخر به داخل تصفیه خانه و برگشت آن به استخر و وجود دستگاه کلرزنی اتو ماتیک آب آن تصفیه و کلر زده می شود، لازم است حتماً نکات بهداشتی آن نیز رعایت گردد:


1-دیواره و کف استخر به وسیله کاشی و یا سرامیک برای شستشوی بهتر پوشانده می شود.
2- لبه های استخر نسبت به سطوح اطراف آن کمی بر آمده و شیب آن به طرف داخل استخر است. تا آبهای سطحی با برخورد  به برآمدگی ها وارد استخر نشود (شیب دار بودن  لبه به خاطر جلوگیری از مواج شدن آب است).


3- قبل از ورود به استخر، گرفتن دوش و زدن شامپو به منظور رعایت نظافت آب استخر ضروری است.
4-پس از خاتمه و خروج از استخر جهت نظافت شخصی زدن صابون و شامپو و گرفتن دوش ضروری است.


5- حد فاصل بین رختکن و استخر و قبل از ورود به آن حوضچه آب کلر قرار دارد که برای ضد عفونی کردن پاها استفاده می شود.


6- علاوه بر زدن شامپو پیشنهاد می شود حتماً لای انگشتان دست و پاها و زیر بغل هم با صابون شسته شده تا مانع از رشد میکرب و قارچ شود.


7. برای استفاده صحیح از استخر و رعایت حقوق دیگران توجه به نکات بهداشتی و ایمنی که در تابلوها و اعلایم هشدار دهنده نصب و اعلان می شود، همچنین گوش دادن به تذکرات ناجیان غریق استخر، محیطی دلنشین و نشاط آور را به وجود می آورد و شنای در آن موجبات خاطر اطمینان  کسانی است که از استخر وحشت دارند.


موضوعات مرتبط: ورزش

تاريخ : پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ | 18:35 | نویسنده : مهدی |

سر خوردن

يكي ديگر از اصولي كه به عنوان اصل اساسي شنا مي توان محسوب كرد  سرخوردن است . پس از اينكه كار آموز شناگر قادر شد خود را بدون استفاده از دست و پا در آب غوطه ور نمايد مي توان سرخوردن  را به او آموزش داد . پس از اجراي حركات مناسب در آب قبل از هر چيز كارآموز شناگر بايد بياموزد كه چگونه  بدن خود را به حالت افقي روي آب حفظ نمايد تا بدين  وسيله بدنش را در آب متعادل نگاه دارد . با كسب تجربه كافي ، كارآموز  شناگر مي آموزد كه پس از  يك دم عميق  بدن خود را به حالت متعادل  و مناسب در آب حفظ نمايد . و از اين حالت با گذاشتن  پا به ديوار استخر و وارد آوردن فشار توسط پنجه هاي پا به ديوار ، كار آموز شناگر در مسير شنا سر مي خورد  .

 

سرخوردن بر روي آب مي تواند به چند روش انجام شود :

بهترين روش در ابتداي آموزش اينست كه  مربي دست هاي شاگرد را در حالت شناوري گرفته و بكشد و بعد از كشش بلافاصله دست هاي شاگرد را رها كند تا اينكه شاگرد از سرخوردن لذت ببرد .

حالت ديگر اين است كه وقتي كارآموز شناگر به حالت شناور بر روي آب است ، مربي از كارآموز مي خواهد كه سر بخورد ، به محض سرخوردن ، مربي دستش  را در كف پاهاي شاگرد  گذاشته واو را به طرف جلو هل مي دهد .  كار آموز از اين حركت خوشش مي آيد و مي بيندكه به راحتي بر روي آب پيش روي مي نمايد .

 

حالت ديگر اينست كه مربي دست هايش را زير شكم كارآموز شناگر قرار داده واو را به طرف جلو مي برد .

 تنفس

در شنا تنفس يكنواخت و ارادي از اهميت فوق العاده اي برخوردار است . تنفس و يا به طور كلي عمل دم و بازدم با ريتم حركات شنا بايد هماهنگ باشد ، زيرا در غير اين صورت مانعي در اجراي حركات شنا به وجودمي آيد . پس كارآموز شناگر بايد بياموزد كه چطور در آب به طور  صحيح تنفس نمايد .

با توجه به اينكه  ورزش شنا احتياج به استقامت زياد دارد ، بنابراين بايد خوب  به اين امر توجه شود . به كارآموز بايد گفت كه اگر نفس  را در سينه حبس كند و خيلي آرام زانوها را به طرف شكم جمع كند و پاها را آرام از كف استخر جدا سازد  ، در اين صورت حالت شناوري پيدا مي كند . يعني به محض اينكه به زير آب برود بلافاصله كم كم  به سطح آب مي آيد و حالت شناور بودن خود را احساس مي كند و از اين كار لذت مي برد . ناگفته نماندكه مربي چند بار اين حركت را قبل از كار  آموز انجام مي دهد .

پرش در اب

براي كسب اطمينان بيشتر ، پرش در آب نقش مهمي را ايفاء مي نمايد به خصوص اگر اين پرش با غوطه وري همراه باشد . پرش در آب اگر با غوطه وري همراه باشد ، جسارت كارآموز شناگر را زياد مي كند  و به او اعتماد به نفس خواهد داد . كارآموز شناگر روي لبه ي استخر مي نشيند و داخل آب مي پرد . بعد با حالت زانو جمع به داخل آب مي پرد  بايد به كار آموز شناگر آموزش داد كه پس از يك پرش در آب چگونه مي تواند بدن خود را به حالت غوطه وري در آب در آورد .غوطه وری

كار آموز شناگر بايد بياموزد كه خود را مطمئن و متناسب در آب متعادل كرده و با اراده خود را به زير آب كشيده و جهات مختلف را تشخيص دهد .

او  بايد زماني كه در آب غوطه ور است چشم هايش را باز نگهدارد . در ابتدا كار آموز به محض اينكه سرش را از آب بيرون آورد چشم هايش را تند تند دست مي كشد اين عمل نشان دهنده ترس زياد است . با صبر و حوصله و تحمل زياد مي توان اين ترس را از كار آموز گرفت . در نتيجه  كارآموز بايد ياد بگيرد كه چشم هاي خود را در مدت طولاتي تري در آب باز نگاهدارد و يا بهتر خود را در آب به حالت غوطه وري در آورد . بدين ترتيب كار آموز شناگر تجربه هاي لازم  را براي پيشرفت در مراحل بعدي پيدا خواهد كرد .

نكته  :  در هنگام فرو رفتن ساده در آب سر  بايد به تدريج زير آب فرو رود .

صورت بايد روي آب قرار گيرد و عمل بازدم ( نفس را خالي كردن ) در زير آب صورت گيرد .درجه حرارت اب و هوا

مدت توقف در آب وابسته به مقدار درجه حرارت آب و هوا بستگي دارد . برنامه ي  آموزشي هنگامي  مي تواند موفقيت آميز  باشد كه كارآموزان در آب احساس  آرامش  نمايند . مثلاً سرد بودن آب باعث لرزش كارآموزان شناگر شده و اين امر به نوبه ي خود  در بازده ي كلاس اثر منفي خواهد داشت . در ضمن كودكان و نوجوانان از نظر تطبيق و هماهنگي گردش خون نسبت به بزرگسالان با اشكالاتي مواجه هستند . درجه ي حرارت آب  براي بزرگسالان بايد 27- 25 درجه و براي كودكان 30-28 درجه باشد . بنابراين تعليم شنا براي مبتديان در استخر سرپوشيده مناسب تر از استخر رو باز است ، براي توفيق بيشتر در مراحل آموزشي لازم است به محض اينكه  مبتديان  احساس سرما و لرزش و عدم علاقه مندي از خود نشان دادند به سرعت كلاس را تعطيل كنند .روش تدریس شنا

براي اينكه هنگام تدريس شنا موقعيت خوبي داشته باشيد، ضروري است به مراحل سني توجه داشته باشيم. مربي بايد تلاش نمايد در صورت امكان كلاس را به وضع ايده آل در آورد . براي رسيدن به اين اهداف رعايت موارد زير ضروري است :

  

الف: توجه به تعداد شاگردان كلاس شنا

بر طبق اصول ايمني نبايد تعداد افراد كلاس از 15- 10 نفر بيشتر باشد. با در نظر گرفتن اين ويژگي است كه مربي مي تواند با يكايك شاگردان كار و تمرين نمايد و اشتباهات فردي را اصلاح و ترميم نمايد.

ب: محل تمرينات

توجه به سرپوشيده بودن يا نبودن استخر از نكاتي است كه بايد به آن توجه شود. عمق آب در مورد مبتدي ها نبايد از حدود سينه تجاوز نمايد.

براي آموزش شنا بهتر است كه قسمت عرضي انتهاي استخر مجهز به پله باشد و در صورت نبودن پله از پله هاي متحرك آهني استفاده شود و با اين عمل مي توانيم محل ورود وخروج به استخر را براي مبتديان آسان نماييم.شنا در نوزادان

شنا در نوزادان موجب افزايش هوش ، تمركز حواس، هوشياري و پيشرفت در روابط اجتماعي آينده آنها مي شود. شنا هم از نظر حسي و هم از نظر فيزيكي تأثير مثبت بر روح و روان نوزادان مي گذارد.

نوزاداني كه در ماه هاي اوليه زندگي يعني حدود 6 تا 10 ماهگي شنا مي كنند ، احساس امنيت و آسايش و آرامش بيشتري دارند. بچه ها به علت كم بودن جاذبه  آب ، آزادي عمل بيشتري بدست مي آورند. براي آموزش شنا ، والدين نيز مي توانند در كنار آنها شنا كرده و لذت آموزش را درك كنند. به ياد داشته باشيد آموزش شناي كودكان بايد تحت نظارت مربي هاي مخصوص صورت بگيرد.

در ابتدا كودك خود را با زور و اجبار داخل آب نكنيد، بلكه به او فرصت دهيد ، با آب آشنايي بيشتري پيدا كند! بسياري از بچه ها قبل از آنكه بتوانند راه بروند قادر به شنا كردن هستند. شنا باعث تقويت ماهيچه ها و افزايش حجم ريه مي شود .

به علاوه الگوي خواب شبانه كودكاني كه شنا مي كنند ، بسيار منظم مي شود.

اولين چيزي كه بعد از مدتي شنا مي توانيد در كودك خود مشاهده كنيد، اعتماد به نفس و احساس استقلالي است كه در او رشد يافته است.

بچه هاي 6 تا 10 ماهه ، قادر هستند در زير آب به مدت 5 دقيقه شنا كنند و نفس خود را نگه دارند

سن شروع شنا

هميشه  اين سوال از طرف والديني كه علاقه مند هستند فرزندشان شنا ياد بگيردعنوان مي شود ، كه چه موقع بايد آموزش شنا را شروع كرد .

زمان مناسب براي آموزش شنا ، سن 7 يا 8 سالگي مي باشد. علماي تربيت بدني و متخصصين آموزش شنا ، سن شش سالگي را براي آموزش انتخاب كرده اند.

وضع مطلوب اينست كه از سنين پايين بچه آموزش را شروع نمايد ولي در سنين پايين شنا را به صورت فني ياد نميگيرد. زيرا قدرت درك بعضي از حركات را ندارد و هماهنگي لازم جهت يك مهارت به سختي ( هماهنگي دست و پاي كرال سينه ) انجام مي پذيرد. شنا براي كودكان زير سه سال فقط به صورت شناي به اصطلاح سگي است كه كودك سر را بيرون از آب نگه داشته و شنا مي كند.ناراحتی های زیر اب


در اولين تمرين هاي شناي زير آبي ، مبتدي فشار آب را روي بدن خود به خوبي احساس مي كند، اما به تدريج و در اثر عادت اين ناراحتي قابل تحمل مي گردد. ولي غواصي در عمق 10 متر و پايين تر از آن در واقع مشكل است، زيرا در اين عمق ها فشار آب به راستي محسوس خواهد بود.

شناگر صداي سوت در گوش هاي خود  و در پرده گوش درد تقريباً غير قابل تحملي احساس مي كند.  پس توصيه مي كنيم :

وقتي به اعماق آب مي رويد ، نفس را فقط از سوراخ هاي بيني خارج سازيد.

وقتي شما به شناي زير آبي عادت كرديد، و در آن تمرين كافي داشتيد، مي توانيد به سرگرمي هاي لذت بخشي كه امكان آنها در زير آب است بپردازيد.

روش درست تنفس

بر حسب طاقت بدني ، تمرين ، و حجم قفسه سينه تان ، شما مدت كم يا زيادي در زير آب خواهيد ماند. اما مطلب مهم اين است كه اگر شما با يك نفس عميق به زير آب برويد، و زمان نفس گيري شما را اندازه گيري كنند، مدت آن خيلي كمتر از موقعي خواهد بود كه در حدود يك دقيقه و يا بيشتر در خارج از آب به طور مرتب چند نفس عميق و طولاني بكشيد، و سپس به زير آب برويد. پس توصيه مي كنيم ، براي اينكه بتوانيد مدتي را زير آب بمانيد، در خارج از آب چند بار پشت سر هم ( پي در پي ) نفس عميق بكشيد، و بالاخره بعد از يك تنفس عميق و طولاني به زير آب برويد.

شايد شما قبل از رفتن به زير آب ، در اثر نفس هاي پي در پي احساس گيجي بكنيد، از اين بابت ناراحت نشويد، زيرا علت اين امر ازدياد اكسيژن در خون شماست ، كه به طور طبيعي بعد از چند ثانيه ماندن در زير آب رفع مي گردد. شما قطعاً در اولين تمرين نمي توانيد بيش از 30 ثانيه در زير آب بمانيد، ولي دراثر تمرينات متوالي ، حداكثر نفس گيري شما به 1 الي 2 دقيقه خواهد رسيد.


موضوعات مرتبط: ورزش

تاريخ : پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ | 18:16 | نویسنده : مهدی |


ورزش شنا البته به صورت مدرن آن، در ایران دارای قدمت زیادی نیست و در طی سالیان فعالیت این رشته ورزشی شناگران ایران به افتخار چندانی در عرصه مسابقات آسیایی و جهانی دست نیافته اند. در گذشته مکان هایی شبیه استخر سرپوشیده در حمام ها می ساختند به نام چاله حوض. طول این چاله حوض ها که حداکثر از 10 متر تجاوز نمی کرد، برای شنا کردن و آب بازی بود. در اطراف چاله حوض ها، سکوهایی به ارتفاع 2 تا 3 متر وجود داشت که از بالای آن به درون آب می پریدند و عملیاتی مانند پشتک و وارو انجام می دادند.
روشنایی چاله حوض ها از سوراخ کوچکی که در سقف بود، تأمین می شد.در این گونه آبگیرهای غیربهداشتی، هیچ گونه مقرراتی وجود نداشت و هر کس می توانست قبل از استحمام یا پس از آن وارد چاله حوض شود و به آب بازی و شنا بپردازد. تا سال 1314 که در باغ فردوس شمیران و منظریه استخر احداث گردید جز در اردوگاه نظامی اقدسیه تهران، استخری وجود نداشت.از سال 1314 و در استخر منظریه تهران ورزش شنا به شکل اصولی تمرین داده می شد.
اولین استخر شنای 50 متری تهران در سال 1319 در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) احداث گردید. فدراسیون شنا در سال 1335 تأسیس شد و نصرت اله شاهمیر به عنوان اولین رئیس فدراسیون منصوب گردید.
در طی سالیان حضور ایران در رقابت های مختلف تنها مقام های شاخص بدست آمده توسط ورزشکاران ایران در شنا، شیرجه و واترپلو، مدال برنز تقی عسگری در مسابقه های شیرجه بازی های آسیایی و مدال طلای تیم واترپلو ایران در بازی های آسیایی 1974 تهران است.


موضوعات مرتبط: ورزش

تاريخ : پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ | 17:58 | نویسنده : مهدی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.